zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Únik kyseliny ve firmě v Lešné nezpůsobil žádné ekologické škody

04.01.2008
Havárie
Únik kyseliny ve firmě v Lešné nezpůsobil žádné ekologické škody

LEŠNÁ - Únik téměř 1000 litrů kyseliny chlorovodíkové v hale firmy v průmyslovém areálu v Lešné na Vsetínsku nezpůsobil žádné ekologické škody. Havárie se stala ve středu večer, na místě zasahovali hasiči i specialisté z valašskomeziříčské chemičky Deza. Likvidaci látky jim usnadnily i betonové jímky vybudované uvnitř haly. Kvůli neštěstí muselo být evakuováno asi 35 pracovníků, kteří se okolo půlnoci opět vrátili do práce, řekl dnes ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček. Škodu vedení společnosti vyčíslilo na několik desítek tisíc korun.

Vedoucí směny se zplodin nadýchala, záchranáři ji proto odvezli k dalšímu ošetření do valašskomeziříčské nemocnice. Podle mluvčího Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petra Olšana je žena mimo ohrožení života.

Neštěstí se stalo ve středu krátce před 18:30 při nakládce barelu s chemikálií vysokozdvižným vozíkem, jehož vidle barel poškodily. Kyselina se poté rozlila na podlahu a zasáhla asi 400 metrů čtverečních. Záchranáři proto vytvořili pomocné hráze vysypáním vápna, větším množstvím vody kyselinu postupně ředili a neutralizovali. Koncentrát poté odváděli do záchytných jímek vybudovaných uvnitř haly, prostory intenzivně odvětrávali. Při zásahu hasiči spotřebovali více něž 800 kilogramů vápna a 4000 litrů vody

Firma v průmyslovém areálu v Lešné u Valašského Meziříčí funguje od v roku 2003 a je zaměřena na výrobu plastů vstřikováním. Kyselinu chlorovodíkovou používá v malých koncentrátech na čistění výrobků. V barelu byl při havárii její pětatřicetiprocentní koncentrát.

Kyselina chlorovodíková je vodným roztokem chlorovodíku, což je štiplavý jedovatý plyn. Plynný chlorovodík je bezbarvý, silně dráždivý plyn, leptá sliznice, pokožku a způsobuje slzení. Podobné účinky má i kyselina.

http://zlin.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí