zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Neapolská odpadková krize končí, armáda začala uklízet

08.01.2008
Odpady
Neapolská odpadková krize končí, armáda začala uklízet

Italská armáda začala odstraňovat hory odpadků ze škol a ulic v kraji okolo Neapole. "Odpadková krize", při níž odpad nebyl odklízen a hromady smetí na ulicích narůstaly, trvala více než dva týdny.

Potíže s odpadky se v regionu okolo Neapole táhnou už čtrnáct let. Všechny tamější skládky jsou plné a obří spalovna, která měla být otevřena koncem roku 2007, stále není připravena. Svoz odpadků skončil před Vánocemi a nedal obyvatelům Neapole jinou možnost než vyhazovat smetí na ulici.

Mnoho škol, které měly otevřít své brány v pondělí po vánočních prázdninách, muselo kvůli obavám o zdraví veřejnosti zůstat zavřených. Navíc lidé stovky hromad se smetím zapálili. To podnítilo strach z vysokých emisí rakovinotvorných dioxinů.

Problém mělo vyřešit znovuotevření skládky, která byla uzavřena v roce 1996. Proti tomu však lidé protestují. Mezi nimi a policií už vzplálo několik potyček. Když jeden z protestujících vylezl u skládky na buldozer, byl odvlečen policií a zbit pendreky. "To, že jsem se tam vyšplhal, bylo gesto. A oni mě tloukli do hlavy a do zad," řekl třicetiletý stavbař, který uvedl, že se jmenuje Vincenzo.

Část neapolského problému spočívá v tom, že z ilegálního nakládání s odpadem si udělala výnosný obchod mafie. Podle studie sdružení pro ochranu přírody Legambiente v roce 2006 vynesl skoro šest miliard euro (okolo sto padesáti miliard korun).

Mafií kontrolované nakládání s odpadem, který je pohřbíván nebo pálen, otrávilo prostředí natolik, že v některých částech regionu je onemocnění rakovinou dvakrát až třikrát pravděpodobnější než ve zbytku země.

Kvůli nastalé situaci se dnes měl také sejít premiér Romano Prodi s ministry, aby ji společně řešili.

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí