zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

SAS zahájily ekologické lety přes Atlantik

09.01.2008
Ovzduší
SAS zahájily ekologické lety přes Atlantik
Společnost Scandinavian Airlines zahájila jako první letecká společnost v Evropě zkušební "zelené" lety také přes Atlantik. Letadlo typu Airbus A330 přistálo v pondělí 10. prosince ráno na letišti Arlanda ve Stockholmu, kam zamířilo z New Yorku. Cílem zelených letů je optimalizovat dráhu letounu a snížit tak spotřebu paliva a kysličníku uhličitého.

Společnost SAS se na CDA (Cintinuous Descent Approach) programu, který tyto snahy podporuje, podílí společně s letištěm Arlanda, výrobcem letadel Airbus a švédskou státní firmou LFV. Úspory pro Airbus A330 jsou při optimalizovaném letu odhadovány na 150 kilo paliva a 470 kilo kysličníku uhličitého.

"Je to velký krok pro letecký průmysl. Jsme rádi, že se SAS stala jednou ze společností, které udávají trend v přístupu k životnímu prostředí. Budeme v "zelených" letech pokračovat a i podporovat výzkum v této oblasti," řekl Lars Sandahl Sřrensen, výkonný ředitel společnosti SAS.

SAS bude pokračovat se zkušebními lety také na lince mezi Chicagem a Stockholmem. Optimalizace celého dopravního systému Scandinavian Airlines by mohla časem přinést odhadovanou úsporu 492 tun paliva a 1550 tun kysličníku uhličitého ročně.

Zdroj: Letectvi.cz, SAS
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí