zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Karpatská soustava chráněných území

20.01.2008
Příroda
Karpatská soustava chráněných území
Chráněná území v Karpatském oblouku by měla v budoucnu vzájemě koordinovat své aktivity.

CNPA – Carpathian Network of Protected Areas

Chráněná území v Karpatském oblouku by měla v budoucnu vzájemě koordinovat své aktivity. V roce 2006 byla na konferenci smluvních stran Karpatské úmluvy v Kyjevě oficiálně ustanovena Karpatská soustava chráněných území. Jedná se o koordinační orgán, který by měl v budoucnu řídit projekty mezi jendotlivými chráněnými územími Karpat a také spolupracovat se sousedními alpskými zeměmi pomocí soustavy ALPARC.

Hlavními tématy CNPA jsou ochrana přírody a  trvale udržitelný rozvoj Karpat. CNPA bude zastupovat karpatská chráněná území při jednání s instituceni na národní i nadnárodní úrovni.

CNPA bude vytvářet a udržovat takový systém, ve kterém by mělo docházet k výměně informací mezi jednotlivými chráněnými územími, např. pomocí výměn a školení zaměstnanců. Vzájemné předávání „know how“, zejména v obalsti managementu, by mělo vytvořit jednotný základní charakter řízení ochrany přírody v Karpatech.

Konkrétně formulovala CNPA tři hlavní obalsti spolupráce:

Budování tématické sítě – příprava a organizace akcí s různými tématy v oblasti managementu chráněmých území, příprava nástrojů pro mezinárodní spolupráci, vytvoření zvláštních projektů pro výměnu a školení zaměstnanců.

Budování ekologické sítě – vytvoření ekologického kontinua v rámci území Karpat, které by usnadnilo migraci druhů a ochranu přirozených stanovišť.

Spolupráce a podpora osvětových stanovišť – vzdělávání v oblasti ochrany přírody.

Ustanovení CNPA je od roku 2003 oficiálně podporováno Alpskou soustavou chráněných území (ALPARC), Spolkovou republikou Německo a Monackým knížectvím.

CNPA zahrnuje:

38 národních parků

52 přírodních parků nebo CHKO

20 biosférických rezervací

a okolo 200 dalších chráněných území

Odkazy:

CNPA -                          www.carpathianparks.org

ALPARC -                      www.alparc.org

Karpatská úmluva -             www.carpathianconvention.org
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí