zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nelegální skládka: Václav Etík u ÚS uspěl!

11.01.2008
Odpady
Nelegální skládka: Václav Etík u ÚS uspěl!

Provozovatel nelegální skládky chemického odpadu v Libčanech na Královéhradecku Václav Etlík uspěl ve středu se svojí stížností u Ústavního soudu. Rozhodnutí, na základě kterého byl vzat do vazby, je podle verdiktu soudců protiprávní.

Etík si stěžoval na způsob, jakým se dostal do vazby. Podle ústavních soudců policie skutečně překročila dvoudenní lhůtu, kterou zákon stanovuje jako maximální dobu pro zadržení podezřelého před rozhodnutím o vazbě.

Dřívější trest se nemění

Na případné potrestání Etlíka za obecné ohrožení nemá středeční verdikt ústavních soudců vliv, otevřel mu však cestu k pozdější žádosti o odškodné za neoprávněnou vazbu.

Etlík se k soudu nedostavil protože stále zůstává ve vězení. Minulý rok v říjnu byl odsouzen na 6,5 roku za to, že na svém pozemku v Libčanech skladoval více než 600 tun extrémně toxického odpadu, hořlaviny a výbušniny. Tím se měl dopustit obecného ohrožení.

Státní zástupce chce přísnější trest

Říjnové rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové prozatím není pravomocné. Státní zástupce požadoval přísnější trest kolem osmi let vězení a odvolal se k Vrchnímu soudu v Praze.

Ústavní soud ve středu uznal, že vazba byla protiprávní, protože soudu o několik hodin vypršela lhůta pro rozhodnutí. Etlík teď může požadovat náhradu škody.

Ústavní soud ve středu uložil Krajskému soudu v Hradci Králové, aby Etlíkovu vazbu, o které v první instanci rozhodoval okresní soud, znovu prozkoumal. Muž tak zatím zůstane ve vazbě a počká si na verdikt krajských soudců.

Ti by měli respektovat názor Ústavního soudu a pustit Etlíka na svobodu - pokud do té doby vrchní soud nerozhodne o vině a nepošle muže do výkonu trestu.

Policie překročila dobu zadržení

Policie podle spisu překročila dovolenou dobu zadržení o několik hodin. Etlíkova svoboda byla omezena od odpoledních hodin 21. dubna 2006, kdy u něj vyšetřovatelé prováděli domovní prohlídku. Protokol o zadržení ovšem sepsali až ve 22:00. O dva dny později, opět ve večerních hodinách, se rozhodovalo o vazbě.

"Tehdy však již zákonná doba uplynula," upozornil soudce Jiří Nykodým. Podle protokolu policie lhůtu stihla, podle skutečného průběhu zadržení nikoliv.

Policie podle ústavního soudce chybovala. "Podle našeho názoru byla jeho osobní svoboda již v době domovní prohlídky omezena. Nebyl důvod otálet se psaním protokolu," řekl. Potvrdil, že Etlík patrně bude mít právo na odškodné.

"Je tady zákon o náhradě škody vůči státu, který umožňuje náhradu v případě, jestliže byl někdo neoprávněně držen ve vazbě," řekl. Ve vazbě je Etlík od dubna 2006 do současnosti.

Lidem hrozila i smrt

Podle obžaloby skladoval Etlík různé chemikálie takovým způsobem, že pracovníkům skladu a zhruba 800 obyvatelům Libčan hrozila v případě chemické reakce látek v krajním případě i smrt. Sklad v Libčanech policisté objevili v dubnu 2006, pracovníci dekontaminační společnosti následně do spaloven odvezli přibližně 600 tun toxických látek.

Experti v bývalé továrně našli extrémně hořlavé látky, výbušniny či chemikálie s vysokým obsahem těžkých kovů. Likvidace stála 30 milionů korun.

Zdroj: http://www.nova.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí