zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hotely mohou získat značku kvality

11.01.2008
EMS
Hotely mohou získat značku kvality
Po originálních domácích výrobcích, které vznikají na Šumavě, mohou nyní nově při dodržení určitých pravidel získat marketingovou značku Šumava - originální produkt také šumavské hospody, kempy, hotely či penziony.

Značka zaručuje kvalitu služeb i to, že zařízení je svým provozem šetrné k životnímu prostředí. "Provozovatelé služeb, které tyto podmínky splňují, mohou o značku žádat od začátku roku," řekla Iva Dyková z Regionálního environmentálního centra ČR.

"Značka hostům garantuje kromě kvality a ekologické šetrnosti zejména to, že zařízení poskytuje vždy něco navíc," řekla Iva Dyková. Turisté by zde měli najít například aktuální informace o regionu, místní gastronomické speciality, tradiční šumavský vzhled budovy nebo doplňkové aktivity, jako jsou třeba výlety s výkladem, vyjížďky na koních a podobně.

"Například veřejné restaurační zařízení by mělo mít na jídelníčku minimálně tři starošumavská jídla, ubytovací zařízení s polopenzí by mělo hostům nabídnout starošumavské jídlo alespoň jeden den v týdnu," doplnila Kateřina Vlášková z Regionální rozvojové agentury Šumava. Nositelé značky by měli být šetrní k životnímu prostředí, měli by například používat úsporné žárovky nebo třídit odpad.

Regionální značky, které garantují původ výrobků, originalitu a vazbu na konkrétní území, jsou mimo jiné v Krkonoších a Beskydech. Značka pro ubytovací a stravovací zařízení se poprvé zkouší na Šumavě, zájem o ni mají předběžně i jiné oblasti. Pokud se vše podaří a přihlášení provozovatelé uspějí před certifikační komisí, první penziony, hotely, kempy či hospody s touto značkou by na Šumavě mohly být už na Velikonoce, doufá Kateřina Vlášková.

"Myslím, že značka pomůže turistům lépe se zorientovat v nabídce ubytování a stravování na Šumavě. Odliší podnikatele, kteří se snaží v chráněném území hospodařit udržitelným způsobem," míní Milan Poláček, který tam podniká v cestovním ruchu řadu let.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí