zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Město Prostějov nechalo odstranit černou skládku z lesoparku

14.01.2008
Odpady
Město Prostějov nechalo odstranit černou skládku z lesoparku

Prostějov - Město Prostějov dnes nechalo odstranit černou skládku, kterou založil neznámý pachatel počátkem letošního roku v lesoparku Hloučela v okolí Tiché ulice. Odstranění asi dvou metrů krychlových směsného odpadu bude stát přibližně dva tisíce korun. Skládka neobsahovala nebezpečný odpad. Podle místostarosty Vlastimila Uchytila byly mezi odpadem listiny, které by mohly usvědčit jeho původce.

Skládku odhalili ochránci přírody z prostějovského Regionálního sdružení Iris, kteří se o Hloučelu starají. "Obrátili se na nás o pomoc. Šlo totiž o poměrně velké množství odpadu, který se povaloval kousek od komunikace," uvedl Uchytil.

Radnice pověřila likvidací skládky firmu A.S.A., jež má s městem smlouvu na svoz odpadu. Na místo se ale dostavila i městská policie. "Společně jsme pytle s odpadem prohledali a našli i řadu dokumentů, které by nás mohly dovést k pachateli. Celou záležitost v žádném případě nehodláme nechat bez dalšího šetření," dodal Uchytil.

Pachateli hrozí pokuta až 50 000 korun. Místostarosta zvažuje, že by město mohlo v budoucnu finančně odměňovat občany, jimž se podaří získat například fotografie osoby nebo osob zakládajících černou skládku.

Provozní ředitel A.S.A. Tomáš Fajkus sdělil, že část odpadu z černé skládky šla bez problémů vytřídit. V lesoparku skončily igelity, kartony, matrace nebo boty. Šéfka ochránců přírody Eva Zatloukalová tvrdí, že podobná skládka se v okolí potoka Hloučela nevyskytla již několik let. Pouze vloni tam ochranáři zaregistrovali stavební odpad.

O náklady na likvidaci skládky se podělí město s ochranáři. "Předpokládám, že uhradíme polovinu vyfakturované částky," naznačila Zatloukalová. Ochránci přírody dostávají od radnice ročně 250 000 korun na údržbu lesoparku. Především na kosení trávy, ořez stromů a údržbu cyklostezek

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí