zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brod chce dotace na úpravu toků, aby snížil riziko povodní

15.01.2008
Voda
Brod chce dotace na úpravu toků, aby snížil riziko povodní
Havlíčkobrodská radnice se v tomto roce pokusí získat evropskou dotaci na úpravu potoků a rybníků, aby snížila riziko povodní ve městě. Připravuje dva projekty; větší z nich se týká Cihlářského potoka s kaskádou rybníků. Práce by se měly týkat také Rozkošského potoka, řekl dnes ČTK místostarosta Libor Honzárek. Náklady na oba projekty se budou pohybovat v řádu desítek milionů korun.

U Rozkošského potoka se bude upravovat jeho 180 metrů dlouhá část mezi Havlíčkovou a Rozkošskou ulicí, práce budou stát asi pět milionů korun. "Po jarním tání nebo při větších vodách tu potok způsobuje lokální záplavy," vysvětlil Honzárek. Koryto potoka by mělo být prohloubeno a rozšíří se okolní prostory, do nichž se voda bude rozlévat, aniž by škodila domům. "Vznikne zajímavý prostor s pěší zónou a lavičkami," podotkl.

Projekt začal vznikat před třemi lety. Teď se k němu radnice vrací, aby pomohla nemocnici, která chce přestavět nevyhovující parkoviště a musí vyřešit odvádění dešťové vody do potoka.

Cihlářský potok, na němž je kaskáda asi deseti rybníků, vede až do parku v centru města. Z hlediska protipovodňové ochrany je na něm řada kritických míst - na dvou místech ve městě vede potok potrubím. "Ta nejsou schopna provést velké vody. Mohlo by tam dojít k velkým rozlivům a rozsáhlým škodám," řekl Václav Hlaváč z havlíčkobrodské Agentury ochrany přírody a krajiny.

Přeměnou kaskády bude posílena i její ekologická a rekreační funkce. "V minulosti byla provedena řada úprav, které v některých případech lze označit za docela nešťastné - jako třeba panelování břehů některých rybníků," poznamenal Hlaváč.

U rybníků by měly být například přebudovány bezpečnostní přelivy, někde i vypouštěcí objekty, u některých rybníků se o něco navýší hráz. Mezi rybníky Cihlářem a Hajdovcem má vzniknout poldr, což je suchá nádrž, která by při velké vodě zadržela asi 50.000 metrů krychlových vody.

http://www.brodsko.info

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí