zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vládě hrozí recyklační fiasko, varuje nová zpráva

15.01.2008
Odpady
Vládě hrozí recyklační fiasko, varuje nová zpráva

Recyklace odpadků zůstává velmi nízká a naprosto se míjí s čísly, jež si vláda naplánovala. Přiznává to zpráva, kterou ministři ve středu (16. 1.) dostanou na stůl.

Ministr životního prostředí v ní proto doporučuje udělat změny zákona, které před dvěma lety navrhlo Hnutí DUHA [1]:

·        stanovit, že každé město či obec musí domácnostem umožnit, aby třídily čtyři základní druhy odpadu;

·        zvýšit poplatky za skládkování odpadu a uzavřít díru v zákoně, podle které se nevztahují na spalování.

Kabinet bude projednávat zprávu o plnění vládního desetiletého plánu nakládání s odpady. Raport varuje, že drtivá většina komunálního odpadu se nadále skládkuje nebo pálí. Míra recyklace sice pomalu roste, nicméně stále činí pouhých 20 %.

Přitom ministři plánovali, že Česká republika v roce 2010 dosáhne padesátiprocentní míry recyklace, tedy na současnou úroveň Německa nebo Rakouska.

Splnit tento závazek – tedy zvýšit recyklaci na dvouapůlnásobek během zbývajících dvou let – podle vládní zprávy „je…problematické“ (str. 17).

Zvláště špatná je situace u zelených odpadků z kuchyní a zahrad. Množství, které končí na skládkách, dokonce stoupá. V letech 2004–2006 přibylo o 8 procent a činí už 138,5 kilogramu na osobu a rok. Česká republika přitom v dohodě s EU slíbila, že skládkování zelených odpadků naopak sníží na 112 kg/osobu v roce 2010 a na 52 kg/osobu na konci dalšího desetiletí.

Ivo Kropáček z Hnutí DUHA řekl:

„Recyklace sice pomalu, mírně přibývá, ale ve srovnání s tím, co stát naplánoval, je to naprosté fiasko. Skládkování zelených odpadků z kuchyní a zahrad dokonce rok po roku roste. Vláda především musí udělat změny v zákoně, které pomohou, aby třídit odpad bylo nejen správné, ale také snadné – stejně snadné jako jej sypat do popelnice. Recyklace se také musí více vyplácet. Pouze tak se může postupně zvýšit na úroveň úspěšných evropských států. Zatímco popelnice stojí před každým domem, k barevným kontejnerům na tříděný odpad to dnes často máme stovky metrů daleko.

Kontakt:

Ivo Kropáček, Hnutí DUHA, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz

 

Poznámky:

[1] Podrobnosti v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=551&year=2007>

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři