zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP: velkolom Libouš už dva roky funguje bez potřebného posouzení vlivů na životní prostředí

18.01.2008
Geologie
EIA
MŽP: velkolom Libouš už dva roky funguje bez potřebného posouzení vlivů na životní prostředí

Ministerstvo životního prostředí potvrdilo, že velkolom Libouš II - Sever (dříve známý jako velkolom Nástup – Tušimice) již druhým rokem funguje bez potřebného posouzení vlivů těžby na životní prostředí (tzv. EIA). Posouzení přitom musí být podle zákona podrobeny i mnohem méně významné záměry (např. stavby parkovišť či studní). Velkolom Libouš je v současnosti největším hnědouhelným dolem v Čechách, jeho provozovatelem je společnost Severočeské doly, a.s. Na chybějící posouzení upozornilo státní úředníky Greenpeace. Zároveň ekologičtí aktivisté požádali ministerstvo, aby dohodlo s báňskými úřady pozastavení hornické činnosti až doby, než bude její pokračování řádně posouzeno.

 

Jedná se o druhý výrazný problém, kterému v poslední době Severočeské doly čelí. V prosinci dostaly na základě stížnosti Greenpeace půlmilionovou pokutu od České inspekce životního prostředí za zasypání biotopu ohrožených obojživelníků výsypkou Pokrok mezi Bílinou a Livínovem.

 

Vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský dnes situaci komentoval: „Jde v zásadě o administrativní chybu, ale to rozhodně neznamená, že bychom nad ním mohli mávnout rukou. Situace je podobná, jako když vás dopravní policie chytí s propadlým technickým průkazem vozidla či chybějícím měřením emisí. Také vás nenechají jezdit dál, i kdyby bylo auto jinak v pořádku. Co platí pro běžného občana musí samozřejmě platit i pro obří těžební firmu.“

 

Chybějící posouzení vlivů na životní prostředí bylo např. jedním z důvodů, proč soud v roce 1997 zrušil územní rozhodnutí na obchvat Plzně a vrátil věc úřadům k novém projednání. Toto opomenutí investora přípravu dálnice zdrželo o několik let.

 

Greenpeace doufají, že Severočeské doly podobně jako v případě problémů s výsypkou Pokrok svoje pochybení uznají a budou usilovat o zjednání nápravy. Celkově považují přístup Severočeských dolů k ochraně životního prostředí i vzniklým problémům za podstatně odpovědnější a otevřenější, než v případě Mostecké uhelné společnosti, která usiluje o zbourání města Horního Jiřetína.  V průběhu února by chtěli ekologičtí aktivisté s vedením dolů jednat. Vedle problémů s velkolomem Libouš a výsypkou Pokrok by na programu měla být i otázka zachování územních ekologických limitů těžby na velkolomu Bílina. Zatímco těžební firma dlouhodobě usiluje o změnu jejich hranic, ekologičtí aktivisté trvají na jejich zachování.

 


Kontakty:

 

Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR

telefon: 723 623 238, e-mail: jan.rovensky@greenpeace.org

 

Jakub Kašpar, tiskový mluvčí MŽP

telefon: 724 175 927, e-mail: Jakub_Kaspar@env.cz

 

Vladimír Budinský, vedoucí oddělení komunikace Severočeských dolů, a.s.

telefon: 724 082 663, e-mail: budinsky@mail.sdas.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí