zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EU rozhoduje o potravinách z klonů

18.01.2008
GMO
EU rozhoduje o potravinách z klonů

Češi by si mohli už za pár let pochutnávat na řízku z klonovaného prasete nebo třeba na jogurtu vyrobeného z mléka klonované krávy. Evropská unie se totiž právě rozhoduje, zda povolí potraviny vyrobené z klonovaných zvířat.

Vědci už na to předběžně kývli. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) v pátek prohlásil, že mléko a maso z klonovaných krav a prasat i jejich potomků jsou stejně bezpečné a výživné jako z přirozeně narozeného dobytka.

"Mezi zdravými klony i jejich zdravými potomky a běžnými zvířaty nejsou žádné významné rozdíly," prohlásil úřad v předběžné zprávě. Ta se týká jen hovězího a vepřového dobytka, na který se soustřeďují biotechnologické firmy. S konečným názorem přijde EFSA v květnu.

Nejde ale jen o pohled vědců. V bouřlivé debatě o klonování znějí i etické a náboženské argumenty. Proto Brusel požádal o názor i zvláštní poradní výbor, ve kterém zasedli například profesoři etiky nebo teologové. Jejich zprávu o etických, morálních a náboženských problémech spojených s používání potravin z klonů zveřejní Evropská komise dnes.

Definitivní "ano" či "ne" ovšem řeknou členské země EU. A čekání na verdikt může trvat i několik let. Evropu tedy zřejmě předběhnou Spojené státy. Jejich vláda v úterý prohlásila, že potraviny z klonovaných krav, prasat a koz jsou bezpečné, a prakticky tak dala zelenou jejich uvedení na trh.

Názor vědců a etiků má v Evropě odstartovat debatu o povolení potravin z klonů. Na jejím konci bude návrh Evropské komise, která k rozhodnutí vyzve členy unie. Zda Brusel doporučí sedmadvacítce členských států, aby tyto potraviny povolily či nikoli, zatím není jasné. "Nejdřív se o tom musíme důkladně pobavit se všemi, koho se to týká," říká Nina Papadulakiová, mluvčí eurokomisaře pro zdravotnictví Markose Kyprianou.

Evropu tak zřejmě čeká opakování sporů, jaké zažívá už kvůli geneticky modifikovaným plodinám (GMO). I v jejich užívání jsou USA napřed. Evropská unie ještě v 90. letech jejich pěstování i dovoz bez potíží povolovala. Pak ale veřejnost začaly děsit zprávy, že rostliny vzniklé v laboratořích škodí zdraví i životnímu prostředí. Proto Brusel uvalil na schvalování nových druhů GMO embargo.

To prolomil až loni. Několik zemí EU v čele s Rakouskem a Maďarskem ale geneticky modifikované plodiny dál rezolutně odmítá. Brzo se k zákazu má přidat i Francie. USA kvůli tomu zažalovaly unii u Světové obchodní organizace. Očekává se, že ta uvalí na Evropu v nejbližších dnech sankce.

Než by se jídlo z klonovaných krav a prasat objevilo na českých stolech, potrvá v každém případě léta. A i když unie potraviny z klonů povolí, je sporné, jestli o ně bude mít někdo zájem. Evropané sice podle průzkumů souhlasí s používáním biotechnologií třeba v lékařství. Geneticky modifikovaných potravin se ale tři čtvrtiny obyvatel EU bojí a odmítají je.

Podle firem, které se klonováním zabývají, by ke spotřebitelům nemířilo přímo maso či mléko klonovaných zvířat, ale z jejich potomků. Klonování má totiž zemědělcům zabezpečit především dostatek kvalitních plemenných kusů.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí