zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zabalí to fórum v Davosu? To brzy rozhodne referendum

26.01.2008
Obecné
Zabalí to fórum v Davosu? To brzy rozhodne referendum
Loni v létě oslavil osmdesátku. Dlouhé, popelavě bílé vlasy, stáčející se do kudrlinek, ostře vystouplý nos a čelo rozryté hlubokými vráskami. Franz Weber, nejznámější ochránce životního prostředí ve Švýcarsku, vypadá jako vysloužilá popová hvězda. Ve své zemi sluje jako velký rýpal, jemuž není nic svaté. Ani veličiny světové politiky a byznysu scházející se pravidelně v Davosu.

Jejich letošní sněmování může být poslední. To v případě, že švýcarští voliči v referendu čtyřiadvacátého února podpoří Weberův návrh, aby byly zastaveny cvičné a další lety vojenských stíhaček nad významnými turistickými oblastmi. Tedy i nad Davosem a jeho malebným údolím.

Švýcarsko - stejně jako další země - během významných akcí nepřetržitě střeží svůj vzdušný prostor. A vojenské letouny podle Webera poškozují životní prostředí.

"Jsou to nebezpečné, hlučné stroje, s nimiž si hrají paranoidní nostalgici," tvrdí Weber v posledním vydání svého časopisu Journal Franz Weber. Hrozbu teroristického útoku, s níž se ohání vláda, považuje za krajně nepravděpodobnou.

Četní poslanci už vyzvali voliče, aby Weberův návrh odmítli. Kdyby prošel, mohlo by být ohroženo nejenom pořádání davoského fóra, ale například i fotbalového mistrovství Evropy, které Švýcaři v červnu pořádají spolu s Rakušany.

Mediálně protřelý a finančně nezávislý Weber už delší dobu zcela profesionálně využívá možností, které mu nabízí švýcarská ústava.

S pomocí ekologické organizace Helvetia Nostra, která má asi 200 tisíc členů, se mu podařilo shromáždit na podporu svého návrhu přes 113 tisíc platných podpisů.

Více než pro uspořádání všelidového hlasování předepisuje ústava. Jak velké je území, které by se mělo chránit před leteckým hlukem, není známo. Odhaduje se, že je to více než polovina švýcarské rozlohy.

Ministerstvo obrany v Bernu se na Webera zlobí. Ale už příslíbilo, že alespoň omezí cvičné lety nad konfederací.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí