zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vysočina zvýší dotaci na veřejné vodovody a čištění odpadů

28.01.2008
Voda
Odpady
Vysočina zvýší dotaci na veřejné vodovody a čištění odpadů

JIHLAVA (WR) - Kraj Vysočina letos navýší podporu pro budování veřejných vodovodů a zlepšování čistoty odpadních vod. Díky krajské dotaci mohou samosprávy rychleji připravit projekty k nákladným stavbám a požádat na ně o evropskou dotaci. Na přípravu dokumentace může být letos z krajského grantového programu rozděleno deset milionů korun, zatímco loni to bylo 6,5 milionu korun. Po jednání Rady kraje to řekla náměstkyně hejtmana Marie Černá.

Grantový program "Čistá voda" je na Vysočině vyhlašován pravidelně od roku 2002. Objem žádostí zatím vždy výrazně převyšoval možnosti tohoto programu, ačkoliv dělená částka rok od roku stoupala. Z loňských 108 žadatelů uspělo jen 39. O dotaci se mohou ucházet obce, jejich svazky a vodárenské společnosti, v nichž mají obce podíl. Grantový program pro letošní rok projednala krajská rada, vyhlášen bude po schválení v zastupitelstvu.

Z peněz, které pomáhají ochránit životní prostředí na Vysočině, jsou na zlepšení čistoty odpadních vod vydávány nejvyšší částky. Jak uvedl Český statistický úřad, investoři se sídlem v kraji za takové projekty v roce 2006 zaplatili 469 milionů korun, což je skoro 62 procent všech investic do životního prostředí. "Další stavby a modernizace čistíren odpadních vod a kanalizací ještě radnice na Vysočině chystají, aby vyhověly přísnější legislativě," připomněl Enviweb.

Vydavatel: Ochrana obyvatel
Redaktor: Kateřina Bouda Kašparová
Telefon: 420 733 112 112
e-mail: kasparova@ochranaobyvatel.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí