zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Češi věří ekologické politice Evropské unie

29.01.2008
Obecné
Češi věří ekologické politice Evropské unie

Naprostá většina Čechů důvěřuje politice ochrany životního prostředí Evropské unie. Vyplývá to z dnes zveřejněné národní zprávy standardního šetření Eurobarometru, které proběhlo na podzim loňského roku. Tři čtvrtiny (74 %) z 1106 dotázaných v České republice podporují, aby se o přístupu k ochraně životního prostředí rozhodovalo na evropské úrovni. To kontrastuje například s názorem Čechů na rozhodování o hospodářské politice (pro evropskou úroveň 44 %) či důchodech (30 %). „Lidé si uvědomují, že je důležité řešit globální otázky, jejichž význam daleko přesahuje naše hranice, na úrovni celé Unie,“ reagoval na zveřejněné výsledky ministr životního prostředí Martin Bursík.

Češi se v tom příliš neliší ani od svých spoluobčanů v dalších zemí EU-27. Průměrně důvěřuje ekologické politice Unie 73 % Evropanů. Podle 62 % českých respondentů hraje Evropská unie v ekologických otázkách pozitivní roli. Jako záporného hráče vidí v této oblasti EU pouze 12 % dotázaných. V celé Evropě je tento poměr poněkud skeptičtější, přesto ale vychází ve prospěch EU – 52:14. Největšími eurooptimisty jsou v oblasti životního prostředí Belgičané (68 % vidí roli EU v životním prostředí kladně), největšími euroskeptiky Portugalci (28 %). Prakticky stejný názor s Čechy sdílí Nizozemci, Finové, Poláci, Němci, Francouzi, Švédové a Slovinci.

„Lidé vnímají pozitivní vliv evropské legislativy na ochranu životního prostředí, ale i to, že je Unie největším tahounem ochrany životního prostředí a přírody ve světě,“ říká ministr Bursík. Průzkum ale zároveň ukázal, že klesá spokojenost obyvatel se stavem životního prostředí. Zatímco na jaře 2005 jej za dobrý označilo 77 % dotázaných Čechů, v aktuálním průzkumu pouze 52 %. „Ve výsledcích Eurobarometru se obráží skutečnost, že jsme pravděpodobně ve fázi, kdy jsme obecně skeptičtí vůči všemu,“ říká Ivan Gabal, ředitel společnosti Gabal Analysis & Consulting, který národní zprávu Eurobarometru dnes při jejím zveřejnění komentoval. Podle Martina Bursíka se v posunu hodnocení k horšímu projevily i další faktory. „Loňská Zpráva o životním prostředí, kterou jsme na podzim zveřejnili a medializovali, ukázala, že stagnuje kvalita ovzduší, zhoršuje se situace v místech s velkým automobilovým provozem a tam, kde lidé stále vytápějí uhlím, nedaří se uspokojivě zlepšovat nakládání s odpady,“ vypočítává ministr Bursík.

„Na situaci českého životního prostředí reagujeme. Prakticky hotová je novela zákona o odpadech, připravujeme nový zákon o ovzduší, k úspěšným žadatelům již putují evropské dotace na prvních 368 projektů z Operačního programu Životní prostředí,“ říká Martin Bursík. „Věřím, že pozitivní změny přijdou a lidé je zaregistrují nejen v dalším průzkumu, ale hlavně v kvalitě svého každodenního života,“ uzavírá ministr.

Další informace:

ec.europa.eu
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí