zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olomouc komplexně řeší sběr použitých baterií

29.01.2008
Odpady
Olomouc komplexně řeší sběr použitých baterií

Nesprávná likvidace použitých baterií představuje dnes vážnou ekologickou hrozbu. Olomouc proto společně s firmou ECOBAT chce zefektivnit sběr monočlánků na území města vytvořením jednotného systému. Cílem je průměr vrácených baterií tři kusy na každého obyvatele města do roku 2012. Splnily by se tak i přísné normy Evropské unie.

 

OLOMOUC (28. ledna 2008) –  „Ekologické chování a podpora ekologických projektů je naší prioritou. Proto jsme se spojili ke společnému projektu s neziskovou společností ECOBAT, která se likvidací použitých baterií v ČR zabývá,“ řekl náměstek primátora Svatopluk Ščudlík, do jehož kompetence problematika životního prostředí spadá. V rámci projektu vytvoří město spolu s odborníky z firmy ECOBAT  v Olomouci jednotný systém sběru monočlánků, který doprovodí vysvětlující kampaň pro spotřebitele. Odhadované náklady na sběr a recyklaci baterií v Olomouci pro rok 2008 se pohybují okolo 150 tisíc korun.

„Lidé si stále neuvědomují, jak nebezpečné látky pro životní prostředí se z nesprávně zlikvidovaných baterií uvolňují. Použité články, které se odhodí do koše v domácnosti a jako směsný odpad skončí na skládce, vážně ohrožují životní prostředí. Po čase z nich totiž škodliviny začnou prosakovat do půdy a do spodních vod,“ uvedl Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti ECOBAT.

Olomouc je s počtem více než 101 tisíc obyvatel pátým největším městem v ČR, v množství sebraných použitých baterií na tom ale byla v roce 2006 zhruba stejně jako například počtem obyvatel poloviční Karlovy Vary. Půl tuny baterií, které se v tomto roce v Olomouci sebraly, jsou daleko za požadovaným celostátním průměrem. Ten představuje jednu baterii na jednoho obyvatele, což by v případě Olomouce činilo asi 2,3 tuny odevzdaných monočlánků ročně.  Za čtyři roky (2012) však budou muset obyvatelé všech zemí EU odevzdávat minimálně 3 vybité tužkové baterie ročně. Podle toho by město Olomouc mělo v roce 2012 sebrat asi sedm tun použitých baterií.

Dosud probíhal sběr baterií jednak prostřednictvím sběrných míst společnosti ECOBAT  a jednak prostřednictvím odděleného sběru nebezpečných složek  v rámci městského systému nakládání s komunálním odpadem. Do nového jednotného systému se zařadí stávající dva sběrné dvory města a řada dalších například ve třech školách, v úřadech nebo informačních centrech. Celkem se jedná o 25 nově vytvořených míst. ECOBAT do něj zařadí také některá ze svých současných míst zpětného odběru v prodejnách na území města.

„Do systému  dodá společnost ECOBAT pro všechna sběrná místa sběrné boxy o velikosti 10 nebo 20 litrů, samolepicí etikety pro jejich označení, a také větší shromažďovací nádobu o obsahu 600 litrů na shromažďovací místo v centrálním sběrném dvoře. Zajistí také odvoz baterií do centrálního třídicího zařízení v Kladně a jejich další zpracování.,“ upřesnil chod systému náměstek Ščudlík. Město Olomouc prostřednictvím Technických služeb města Olomouc (TSMO) zabezpečí pravidelný čtvrtletní svoz z míst zpětného sběru na shromažďovací místo a případné mimořádné svozy.

Samostatnou kapitolu v kampani na podporu sběru použitých článků představuje spolupráce se školami. Organizace ECOBAT postupně navštíví v Olomouci základní školy, které o sběr baterií projevily zájem, s moderním výukovým programem s názvem „Hrátky s Batem“. „Postava žabáka Bata děti nenásilnou a hravou formou učí zajímat se o ochranu životního prostředí a nosit použité baterie třeba z přehrávače MP3 nebo mluvící panenky do sběrného boxu. Děti mnohdy zapojí do sběru i rodiče, kteří jsou další cílovou skupinou kampaně,“ uvedl ředitel ECOBATU Kratochvíl. Výukový program Hrátky s Batem přináší dobré výsledky v řadě českých měst, například v Příbrami, v Táboře či Kladně a očekává se úspěch i ve městech na Karlovarsku, kde  tato akce proběhla v minulém roce na podzim,  a to např. v Chodově, Sokolově a Ostrově. V České republice funguje již více než dva roky.

Město Olomouc se zařadí k dalším městům, která ve spolupráci se společností ECOBAT řeší komplexně sběr použitých baterií. Zatím se tento systém spolupráce rozběhl od září 2007 v Karlových Varech a nyní, současně s Olomoucí, se do podobných projektů pouští také Příbram, Písek a Česká Lípa. „Jsem optimista, co se Olomouce týče. Vždyť v roce 2007 se sesbíralo jen na našich sběrných místech 1688 kg použitých baterií. To je třikrát více, než se v roce 2006 sebralo v  celé Olomouci. Nový systém v letošním roce určitě přinese další zvýšení,“ uzavřel Petr Kratochvíl, jednatel společnosti ECOBAT.

 

Výsledky sběru baterií v Olomouci (v kg/rok) 

 

ROK

SBĚR ORGANIZACE ECOBAT

SBĚR MĚSTA OLOMOUC

CELKEM

2004

61

220

281

2005

50

420

470

2006

230

280

510

2007

1688

185

1873

 

Kontakty:
RNDr. Petr Kratochvíl, jednatel společnosti Ecobat: tel.233 332 787, 605 229 440,   e-mail:ecobat@ecobat.cz, www.ecobat.cz,
RNDr. Jana Matzenauerová, vedoucí oddělení odpadového hospodářství a péče o prostředí Magistrátu Olomouce : tel. 724 270 666, e-mail:jana.matzenauerova@mmol.cz
Martin Hála, tiskový mluvčí Magistrátu Olomouce : tel. 585 513 263, 606 705 044,
e-mail:martin.hala@mmol.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí