zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dotace odstartovaly ekologickou výchovu v Libereckém kraji

04.02.2008
Obecné
Dotace odstartovaly ekologickou výchovu v Libereckém kraji

Téměř dvacetimilionová dotace z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu umožnila vybudovat a vybavit v Libereckém kraji síť deseti středisek ekologické výchovy a osvěty.

Tomáš Komrzý z krajského oboru životního prostředí dnes novinářům řekl, že nastartované ekologické projekty budou v budoucnu pokračovat, zřejmě ale v omezeném rozsahu. Neziskové organizace už se budou také muset samy snažit o zajištění peněz na své aktivity.

"Další podporu se pokusíme získat z operačních programů životního prostředí a vzdělávání pro konkurenceschopnost. Rozhodně to už nebude v takovém rozsahu," připustil radní Vít Příkaský.

Unie dala na ekologii v Libereckém kraji tři čtvrtiny nákladů, zbytek pokryla dotace z ministerstva životního prostředí. Kraj projekt jen koordinoval. Všech deset ekologických středisek se dostalo na srovnatelnou technickou úroveň, pracovníci 38 neziskových organizací se vyškolili nejen v ekologii a osvětě, ale také se naučili připravovat projekty. "Umí také spolu vzájemně komunikovat a vyměňovat si zkušenosti," podotkla koordinátorka projektu Saša Vencová s tím, že ekologové připravili v minulých dvou letech 463 společných akcí, které přilákaly téměř 79.000 lidí.

Ekologické středisko vzniklo například ve Vlastivědném muzeu v České Lípě. Jeho ředitel Zdeněk Vitáček řekl, že vyčerpání dotace není důvodem pro omezení aktivit střediska. Muzeum chystá otevření poradny pro chovatele domácích a terarijních zvířat, peníze na ně chce získat novými granty. "Jsme rádi, že lidem můžeme nabídnout něco jiného než jen vycpaniny," podotkl Vitáček.

http://www.i-noviny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí