zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čistota ovzduší po čínsku

04.02.2008
Ovzduší
Čistota ovzduší po čínsku

Kvůli vyčištění vzduchu před olympiádou se mají dočasně zavřít továrny v Pekingu

TCHAJ-PEJ Šedivé nebe a budovy ztrácející se v nažloutlém oparu znečištěného ovzduší - to je jedna z charakteristik Pekingu a také jedna z největších výzev pro pořadatele letošní olympiády. Třináctimilionová metropole totiž patří k nejznečištěnějším městům světa. Znečištění tam běžně až trojnásobně překračuje limit, který Světová zdravotnická organizace udává za bezpečný. Například 28. prosince dosáhl index znečištění ovzduší v Pekingu nejvyšší měřitelné hodnoty 500 a lidé byli vyzváni, aby raději nevycházeli. Přesto se v posledních letech, kdy se čínské hlavní město začalo připravovat na olympiádu, situace zlepšila. Dříve to totiž bylo podle místních skutečně „extrémní“. „Když jste vyšli ven a nadechli se, museli jste se rozkašlat. A obloha byla zahalená kouřem. Teď už je to o dost lepší,“ sdělil časopisu Time pekingský dělník Čang Čchi.

Peking ve snaze vyčistit ve městě vzduch investoval miliardy jüanů, aby z města vypudil továrny, vybudoval další trasy metra a nakoupil moderní autobusy a taxíky šetrnější k životnímu prostředí. Od roku 2000 se tak podařilo zvýšit počet dní s pouze mírným až středním znečištěním (podle čínských měřítek). Jak ale přiznává starosta Pekingu i pekingský olympijský výbor, pro mezinárodní standardy to stále nestačí. „Pro kvalitní olympiádu a zdraví občanů je to stále málo. Ve srovnání s rozvinutými státy Evropy a Severní Ameriky máme co dohánět,“ sdělil letos v září Jü Siao-süan z pekingského olympijského výboru.

Trénink radši v Japonsku Kvůli silnému znečištění ovzduší v Pekingu se diskutuje o tom, že na letní olympiádě zřejmě nepadnou žádné rekordy, protože sportovci nebudou mít ideální podmínky. Etiopský běžec a světový rekordman Haile Gebrselassie již pohrozil, že kvůli smogu při olympiádě vynechá maraton. Japonský deník Jomijuri zase přinesl informace o tom, že týmy ze dvaceti zemí včetně USA, Británie, Francie, Německa, Finska a Švédska nebudou na olympiádu trénovat v Číně, ale v Japonsku. Důvodem mají být obavy ze znečištění ovzduší a nízké kvality potravin. „Chceme se vyvarovat rizik, která s sebou nese delší pobyt v Číně,“ citoval deník trenéra finských veslařů.

Peking sice nadále postupuje podle plánu, který představil jako „zelenou olympiádu“, pozorovatelé jeho snažení přirovnávají k úsilí atleta, jenž se snaží dostat do kondice tvrdým tréninkem, do jídelníčku si ovšem zařadil dvojité cheesburgery. Město sice zavírá a přesunuje továrny, zároveň však pokračuje v mohutné přestavbě. Situaci ještě zhoršuje pekingská automobilová horečka, která symbolizuje ekonomický růst Číny a bohatnutí obyvatel. V Pekingu každý den přibývá tisíc aut a výfukové plyny se na celkových emisích podílejí 60 procenty.

Plán Pekingu zavřít v období konání olympijských her továrny se často setkává s odporem. Některé továrny plánují, že pokud budou přes olympiádu zavřeny, po jejím skončení rozjedou produkci o to intenzivněji. „To je, jako když si domů pozvete hosty a děti schováte někam pod postel, aby váš dům vypadal lépe. Jestli mají být všechny továrny během olympiády zavřeny, tak po jejím skončení, až se rozjedou na plný výkon, propukne krize,“ citoval The International Herald Tribune inženýra jedné pekingské továrny, která má být dočasně uzavřena. Panují tedy obavy, že se po skončení olympiády vše nejen vrátí do normálu, ale že se také největší znečišťovatelé jednoduše přesunou do vedlejších provincií, kde nebudou tolik na očích.

Pekingská fakta

Počet obyvatel: 12,3 milionu Počet aut: tři miliony Kvalita ovzduší: 13. nejznečištěnější město světa Počet dní v roce jen s mírným či středním znečištěním: 177 (v roce 2000) 246 (v roce 2007) Investice do zlepšení kvality ovzduší: 120 miliard jüanů klt

O autorovi| Klára Tylová, dopisovatelka LN, Tchaj-wan

Klára Tylová

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí