zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Palivo z ryb

03.02.2008
Odpady
Energie
Palivo z ryb
Bionafta vyrobená ze sojového či řepkového oleje, na tom nespatřujeme už nic zvláštního, ale co takhle nafta z rybího odpadu? Ano, rybí odpad by mohl být také dobrým výchozím produktem pro produkci biopaliva.
Existují společnosti v Kanadě, Aljašce, Havaji, Hondurasu a jiných místech, které již roky experimentují na poli produkce biopaliva z rybích vedlejších produktů. Tato skutečnost by neměla být překvapující pro někoho, kdo pamatuje časy, kdy byl pro svícení a vytápění používán velrybí olej. Ač lidstvo ušlo v oblasti energetiky dlouhou cestu, velryby se jen těžko z našich zásahů vzpamatovávají. Současné palivo z ryb využívá pouze zbytky a vedlejší produkty ze zpracování ryb.

Podle Aljašského energetického úřadu (AEA) ročně výrobci vyprodukují přibližně 8 milionů galonů rybího oleje, který tvoří vedlejší produkt v továrnách vyrábějících rybí maso. Velké množství oleje je použito přímo ve výrobě k sušení rybího masa. Nejprve praktikovali míchání syrového rybího oleje s naftou, ale některé novější stroje nedokázaly syrový olej využít. Stejně jako rybí olej je možné dále využívat i odpadní olej z vaření. Celková suma rybího oleje využitá k produkci biodieslu je nepatrná, existují zde značné rezervy ve využívání tohoto odpadního produktu.

 

Obr. 1. Tovární prostory na zpracování odpadního rybího oleje

Další využívání rybího odpadu přináší zejména ekologické výhody. V případě, že rybí odpad není okamžitě zpracován, rychle se rozkládá a ztrácí hodnotu, například využití pro krmné účely pak není možné. Ekologický problém je také vypuštěný odpad do moře, který zde může narušit mořský ekosystém.

Kanadská společnost, která se zabývá prodejem omega 3 mastných kyselin, nejdříve odpadní olej využívala sama jako biopalivo ve vlastním provoze, později přešli také k jeho prodeji. Omega 3 mastné kyseliny jsou zdraví prospěšné nutriety izolované z rybího tuku.

Tento druh biopaliva má samozřejmě uplatnění pouze v přímořských oblastech s hojností ryb a přebytkem odpadního oleje.

Zdoje:
WorldChanging.com
New-agri.co.uk
Alaska Energy Authority.org
 
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí