zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kroměříž již potřetí mezi nejlepšími městy Evropy

06.02.2008
Obecné
Kroměříž již potřetí mezi nejlepšími městy Evropy

Město Kroměříž bylo již potřetí vybráno odbornou porotou mezi desítku evropských měst Evropy a stává se opět nositelem ceny „Nejlepší v Evropě“ („The Best of Europe“) za kvalitní organizaci Evropského týdne mobility 2007. Kroměříž je ve skupině nejlepších spolu s městy Almeirim (Portugalsko), Arad (Rumunsko), Bělovar a Koprivnica (Chorvatsko), Budapešť (Maďarsko), Frankfurt nad Mohanem (Německo), Ostersunds (Švédsko), Ponferrada (Španělsko) a Sheffield (Velká Británie). Za Českou republiku se na podzim roku 2007 do soutěže přihlásilo osm měst, která splnila přísná kriteria, stanovená evropskými koordinátory a Evropskou komisí. Důležitou podmínkou byla propagace a podpora udržitelné dopravy ve městech.

 

„Evropského ocenění si vážíme. Během Týdne, který má v Kroměříži již svou tradici, představujeme dopravu nejen jako záležitost technickou, ale jako součást životního stylu. Našimi tématy je zejména bezbariérovost, dostupnost, bezpečnost a snad se nám daří město každým rokem posunout zase o krok dál“, říká místostarostka města, Olga Sehnalová.

 

Kroměříž vybrala porota pro její kampaň k Evropskému týdnu mobility 2007, zaměřenou na dopravu dostupnou pro všechny občany. Během Evropského týdne mobility (16. – 22. září) nabídla Kroměříž občanům možnost svézt se všemi druhy dopravy, od vlaku po jízdní kolo, a město uspořádalo řadu doprovodných programů pro občany se sníženou pohyblivostí a další akce, zaměřené na bezpečnost. Porota také ocenila trvalá opatření, která Kroměříž přijala (to jsou taková opatření, která slouží městu natrvalo i po skončení akce). V Kroměříži město v roce 2007 vybudovalo pro zlepšení pohodlí a bezpečnosti obyvatel řadu osvětlených přechodů pro chodce, bezbariérové přechody a nový chodník pro pěší. Ve veřejné dopravě přibyly dva nové nízkopodlažní autobusy a cyklisté mohou obousměrně využívat několik ulic pěší zóny v centru města. Kroměříž je členem Národní sítě zdravých měst ČR a organizuje řadu dlouhodobých projektů udržitelného rozvoje a mobility.

 

Soutěž o nejlepší Evropský týden mobility probíhá již šestým rokem a letos zástupci nejlepších měst převezmou ocenění na slavnostním večeru 13. února 2008 v Bruselu.

 

Další informace:

http://www.mobilityweek.eu

http://www.env.cz

http://www.mesto-kromeriz.cz

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí