zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Davli a okolí už odvádějí odpadní vody ekologicky

06.02.2008
Voda
V Davli a okolí už odvádějí odpadní vody ekologicky

Na plný výkon již běží čistírna odpadních vod v obci Davle ve Středočeském kraji. Na ni je napojeno celkem 455 nových kanalizačních přípojek v Davli i okolních obcích. Stavbu v hodnotě bezmála 76 milionů korun vybudovala společnost Skanska od srpna 2005 do listopadu 2007. V její první fázi vznikla čistírna a velká část přípojek, ve druhé byly vybudovány další kanalizační přípojky na základě dodatečných požadavků obce Davle. Projekt byl financován z prostředků Evropské unie - Evropského fondu pro regionální rozvoj a spolufinancoval ho i Státní fond životního prostředí ČR a obec Davle.

„V Davli a jejích místních částech Sloup, Sázava a Kilián doposud kanalizace nebyla a většina domů měla vlastní žumpy. Místním obyvatelům nová kanalizace přinesla výrazně vyšší komfort bydlení a díky napojení na novou čistírnu se snížila ekologická zátěž půdy v oblasti, která přispěje i k čistotě Vltavy,“ říká manažer projektu Antonín Marek ze společnosti Skanska CZ.

čistička Davle Kanalizační síť se skládá z 14 kilometrů hlavního řadu a 9 kilometrů přípojek. Jde o tlakovou kanalizaci, na niž jsou použity trubky výrazně nižšího průměru, které oproti klasické kanalizaci také nemusí být tak hluboko v zemi. Hlavním důvodem pro toto řešení byl kopcovitý terén v oblasti a obtížné geologické podmínky. Velká část přípojek je umístěna ve skalnatém podloží a bylo nutné je razit pomocí frézy.

Mechanicko-biologická čistírna odpadních vod má kapacitu 1630 obyvatel a denně jí projde až 170 metrů krychlových odpadních vod. Zkušební provoz nové čistírny byl spuštěn již v listopadu roku 2006, nyní je ukončen, vyhodnocen a celý projekt běží v trvalém provozu. Výstavba kanalizace probíhala v pěti etapách, na konci roku 2006 obec přiobjednala dalších 30 kanalizačních přípojek, čímž se počet čerpacích šachet zvednul na konečných 455.

http://www.estav.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí