zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sharp chce prodávat ekologické televize

07.02.2008
Energie
Sharp chce prodávat ekologické televize

Ekologická televize je pojem, který chce razit Sharp v souvislosti s novými modely LCD TV. Přístroje se vyznačují nízkou spotřebou elektrické energie. Například v pohotovostním režimu by měly některé řady plochých obrazovek spotřebovávat 0,5 wattu.

Jde o modelové řady LC-XL2E a LC-X20E. Většina zařízení má také integrovaný ekonomický režim a automatický OPC (Optical Picture Light) senzor, který přizpůsobí intenzitu podsvícení obrazovky okolnímu světlu. OPC senzor nicméně žádnou novinkou není - ve vyšších třídách televizí se zabydlel již dávno.

Ekonomický režim, který je zabudován do mnoha modelů, může být snadno aktivován stisknutím tlačítka na dálkovém ovladači. "V ekonomickém režimu tak model LC-37AD5E uspoří kolem 30 procent své normální spotřeby," uvedl výrobce.

Optical Picture Control je automatický světelný senzor AQUOS LCD televizí. Senzor měří jas okolního světla a přizpůsobuje podsvětlení obrazovky jejímu okolí. Ve tmě senzor automaticky sníží světelnou intenzitu a obrazovka proto spotřebuje méně elektřiny.

Ovšem OPC technologie a jí podobné varianty nejsou nasazovány nejen z důvodů nižší spotřeby elektrické energie. V tmavé místnosti jinak perfektní obraz, který jsme pozorovali za jasného dne, působí přepáleně. Uživatel má dvě možnosti - buď sáhne po ovladači a výstup z LCD/plazmové TV upraví, nebo si připlatí za pokročilejší model s OPC, který to udělá automaticky za něj.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí