zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Japonci zabíjejí i velrybí mláďata

11.02.2008
Příroda
Japonci zabíjejí i velrybí mláďata

Teprve po několikadenním váhání zveřejnily australské úřady svědectví o charakteru údajného "vědeckého" lovu velryb japonskou flotilou. Snímek ukazuje samici plejtváka malého s mládětem, jak jsou jejich zakrvácená mrtvá těla vytahována na palubu konzervárenské lodi Yushin Maru II., jejíž záď ironicky zdobí nápis "vědecký výzkum pod Mezinárodní velrybářskou komisí".
"Když jsem to viděl, bylo mi zle a pociťoval jsem smutek. Oni tomu říkají věda, ale je to jenom zabíjení velryb," řekl australský ministr životního prostředí Peter Garrett.
Japonský ústav pro výzkum kytovců, pod jehož hlavičkou japonští velrybáři loví, obvinil Canberru ze šíření dezinformací. Dvě zvířata zachycená na zádi lodi prý k sobě nepatřila. "Není to matka s mládětem. Australská vláda i média vytvářejí nebezpečnou, citově zabarvenou kampaň, která může vztahy zemí vážně narušit," reagoval v Tokiu ředitel ústavu Minoru Morimoto.

minke whale and her calf, less than a year old

Foto popis: Pracovníci australské pobřežní stráže a ochranáři monitorují závěrečnou fázi jedné z akcí japonských velrybářů v jižním Pacifiku.
Foto Autor - Foto Reuters - Australian Customs
http://typingisnotactivism.wordpress.com/

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí