zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ postaví u Znojma 16 větrných elektráren

14.02.2008
Energie
Větrná energie
ČEZ postaví u Znojma 16 větrných elektráren
Druhý největší tuzemský větrný park postaví za 1,5 miliardy korun na Znojemsku energetická společnost ČEZ. Bude ho tvořit 16 větrných elektráren o celkovém výkonu až 48 megawattů.

"V současnosti máme souhlasy s výstavbou od obcí i rezervované vyvedení výkonu do sítě. Další fází bude získání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Park by mohl stát v roce 2011," řekl Josef Sedlák, šéf firmy ČEZ Obnovitelné zdroje.

Stavba u Tavíkovic a Čermákovic je součástí velkých investic firmy do obnovitelných zdrojů energie. ČEZ chce postavit větrné elektrárny za 20 miliard korun a za dalších 10 miliard podpořit rozvoj spalování biomasy.

Větrné elektrárny staví v zemi stále větší počet investorů. Největší v zemi je komplex 21 větrníků u Kryštofových Hamrů na Karlovarsku Němci vlastněné společnosti Ecoenerg. Nejmodernějšími elektrárnami jsou dva právě dokončené větrníky společnosti J&T u Slaného.

Investice do větrných elektráren se stále vyplácejí. Elektřinu z nich totiž vykupuje stát. "Pro jednu elektrárnu je ale při současných cenách třeba počítat s návratností kolem 15 let," říká předseda České společnosti pro větrnou energii František Šustr.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí