zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zbytečné emise CO2

15.02.2008
Ovzduší
Zbytečné emise CO2
Agentura Gartner, která sleduje informační technologie, vydala přehled deseti klíčových trendů, které v letošním roce i v delším výhledu nejvíc ovlivní informační technologie v byznysu. Zajímavé je, že tři z těchto trendů se týkají ekologie. Firmy začínají při nákupu IT používat i environmentální kritéria. Při nákupu osobních počítačů budou jako kritérium používat celkové emise CO2, pod něž se nákupem podepíšou (od výroby přes provoz až po recyklaci). A dodavatelé IT budou muset vykazovat ekologické chování (auditované), aby si udrželi status preferovaných dodavatelů.

Už aby to tak bylo. Zatím se o energetickou náročnost informačních technologií nikdo pořádně nezajímá. V kanceláři, kde mají deset počítačů a dvě tiskárny a zásadně je nevypínají, za rok promrhají 4000 kWh energie. Úplně zbytečně. Četl jsem zajímavou studii o dopadech drastických metod šetření energií v amerických firmách. Pozornosti šetřilů neunikly například ani plotýnky, které mají zabránit vychladnutí připravené kávy. Nic proti šetření, ale takovému tlaku na úspory energie odpovídalo povinné vypínání počítače při každém zazvonění telefonu.
Nikoho také zatím stále nezajímá, že počítačový server za dobu své morální životnosti spotřebuje elektrický proud za půlku své ceny a že stejně tolik stojí chlazení. Několik procent v pořizovací ceně takového serveru je považováno za velký rozdíl - ale rozdíl ve spotřebě energie může být deset i víc procent. Nezájem...

Vypadá, že na tom nic nezměnil ani Týden udržitelné energie pořádaný Evropskou komisí. Přehled témat, která v Bruselu při té příležitosti řešili, je dlouhý - od zateplení budov a úsporných zářivek až po využití vodíku. Někam doprostřed této škály spadá štítkování domácích spotřebičů. Je fajn, že výrobci ledniček nebo myček nádobí musí své výrobky povinně označovat štítky, z nichž je vidět energetická náročnost. Ten systém má své mouchy. (Hlavně je zoufale nepružný, takže všechny výrobky se hravě dostaly do kategorie "A", takže proč investovat do dalšího vylepšování, když je vlastně splněno, že?) Ale aspoň něco: lidé už vědí, že provoz ledničky může být buď drahý, nebo levný. V případě IT toto obecné povědomí zatím chybí.
Je to škoda - z peněženek zbytečně unikají peníze a z komínů elektráren miliony tun oxidu uhličitého.

Tomáš Rutrle
generální ředitel Fujitsu-Siemens Computers ČR

Máte názor na aktuální události?
Zaujalo vás něco ve světě byznysu?
Chcete se k něčemu vyjádřit?
Napište nám, dáme vám prostor. Posílejte e-maily na naši adresu ekonom@economia.cz nebo komentujte přímo jednotlivé články při diskusích na www.ekonom.cz.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí