zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Neumannová navržena na Ropáka za stěhování sněhu

15.02.2008
Příroda
Neumannová navržena na Ropáka za stěhování sněhu

Lidem se nelíbí zbytečné poškozování přírody kvůli sportu

Děti Země Brno jako organizátoři ankety o antiekologický čin Ropák roku obdržely v těchto dnech hned několik nominací na tento titul pro Kateřinu Neumannovou, která šéfuje Organizačnímu výboru víkendového Světového poháru v klasickém lyžování ve Vesci. Jako důvod je lidmi uváděn její podíl za odvážení sněhu z chráněných částí CHKO Jizerské hory a za likvidaci části Jizerské lyžařské magistrály pro stovky milovníků běhání na lyžích.

„Jsme rádi, že i prostřednictvím této ankety se upozorňuje na to, že absolutní honba za sportovním a manažerským úspěchem musí mít také své limity a že stěhování sněhu pro vrcholové lyžaře je zcela absurdní, neboť ti by měli jet za sněhem a ne naopak,“ komentoval celou situaci Miroslav Patrik z Dětí Země Brno.

Ze zaslaných nominací také vyplynulo, že obecně lyžařské závody nikdo neodsuzuje, nicméně lidé jsou citliví na to, když jejich příprava nemá rozumné organizační hranice, zákonná povolení a navíc vše ještě stojí velké množství veřejných peněz. Zvláště pikantní je pořádat běžecké závody ve Vesci v nadmořské výšce jen kolem 450 metrů.

„Neumannová již byla také nominována za stěhování umělého sněhu od šumavské obce Horní Vltavice kamiony na závod Pražské lyže dne 30. prosince 2007, takže by mohla soutěžit za minulý i letošní rok s podobným důvodem,“ připomněl Patrik další „ekologický“ počin této manažerky závodů na lyžích.

V roce 2009 je navíc kolem Liberce naplánováno Mistrovství světa v klasickém lyžování. Děti Země proti jeho pořádání zde v letech 2003, 2005 a 2007 úspěšně protestovaly, neboť se obávají zbytečně utracených veřejných prostředků a rizika poškozování přírody. Je otázkou, zda by nebylo lepší tyto peníze z městských rozpočtů investovat do nějakých méně virtuálních a k přírodě šetrnějších projektů,“ píše se v jejich tiskové zprávě ze dne 30. 4. 2003 (http://www.detizeme.cz/zprava.shtml?x=132895). Příští rok se tedy uvidí, jak tyto závody proběhnou.

Ropákem 2006 se stal ministr průmyslu a obchodu a poslanec za ODS Martin Říman. Zelenou perlu 2006 získal primátor Teplic a senátor za ODS Jaroslav Kubera. Více zde: www.detizeme.cz a http://www.detizeme.cz/ropak/perla_archiv.shtml. Výsledky za rok 2007 budou zveřejněny 25. 4. 2008 v Brně.

Galerie ropáků za patnáct ročníků

 

1992 =  Július Binder  (ředitel bratislavského podniku Vodohospodářská výstavba)

1993 =  Václav Klaus  (předseda české vlády za ODS)  a Vladimír Dlouhý  (ministr průmyslu a obchodu za ODA)

1994 =  František Benda  (ministr životního prostředí za ODS/KDS)

1995 =  František Malý  (přednosta Okresního úřadu v Berouně)

1996 =  Josef Kupec  (podnikatel brněnské firmy INVESTprojekt s. s r. o.)

1997 =  Stanislav Novotný  (generální ředitel Povodí Morava, a. s. v Brně)

1998 =  Miroslav Grégr  (ministr průmyslu a obchodu za ČSSD)

1999 =  Jiří Drda  (poslanec za ODS a předseda představenstva liberecké firmy Termizo, a. s.)

2000 =  Josef Běle  (náměstek ministra životního prostředí)

2001 =  Miroslav Beneš   (poslanec a místopředseda ODS)

2002 =  Pavel Švarc  (gen. ředitel a předseda představenstva Unipetrolu, a. s. a předseda představenstva Spolany, a. s.)

2003 =  Jaromír Schling  (poslanec za ČSSD)

2004 =  Martin Pecina  (náměstek ministra průmyslu a obchodu za ČSSD)

2005 =  Vlastimil Aubrecht  (poslanec za ČSSD a bývalý zmocněnec vlády ČR pro severozápadní Čechy)

2006Martin Říman  (ministr průmyslu a obchodu a poslanec za ODS)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí