zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP se zapojilo do evropského programu GreenLight

22.02.2008
Energie
Osvětlení
MŽP se zapojilo do evropského programu GreenLight

Evropská kancelář programu GreenLight potvrdila Ministerstvu životního prostředí, že splnilo veškeré podmínky a stalo se tak oficiálním partnerem tohoto celoevropského programu, zaměřeného na energeticky úsporné osvětlení budov. Ministerstvo tak získalo právo používat logo GreenLight.

„Energetické úspory jsou významným skrytým zdrojem energie v celé Evropě, v České republice to ale platí dvojnásob,“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík s poukazem na vysokou energetickou náročnost české ekonomiky, ale i takových sektorů, jako je doprava či bydlení. „MŽP se už řadu let snaží jít příkladem ve snižování dopadů vlastní činnosti na životní prostředí. Používáme recyklovaný papír, budova ministerstva je zateplená, zavedli jsme kroky k úsporám vody, používáme elektřinu v ekologickém tarifu, sami zelenou elektřinu vyrábíme v solární elektrárně na střeše budovy, ekologizujeme vozový park, používáme Ekologicky šetrné výrobky, a podobně,“ vypočítává ředitel Úřadu ministerstva Miroslav Jandura. „Úsporné osvětlení bylo logickou součástí těchto kroků. Jsme rádi, že naši práci můžeme prokázat i certifikátem GreenLight,“ dodává ředitel úřadu MŽP.

Nejmodernější úsporné osvětlení je na MŽP instalováno v kanceláři ministra a jeho zasedací místnosti – systém reguluje množství světla v závislosti na pohybu lidí v místnosti a množství světla přicházejícího zvenčí. Zbytek budovy, chodby, kanceláře a vstup do budovy, jsou osvětlené úspornými lineárními a kompaktními zářivkami. Celková spotřeba elektrické energie je tak ve srovnání s osvětlením klasickými žárovkami až o 68% nižší.

Celoevropský program GreenLight, zaměřený na úspory v osvětlování především veřejných budov, vyhlásila a od roku 2000 koordinuje Evropská komise. Základním principem programu je informační podpora a ocenění organizacím, které prokáží významnou úsporu energie v oblasti osvětlení. GreenLight je dobrovolný program, ve kterém se soukromé i veřejné organizace zavazují k modernizaci svých stávajících systémů osvětlení, navrhování nových zařízení a přijímání opatření pro energeticky efektivní osvětlení. „My jsme většinu práce odvedli už při rekonstrukci interiéru budovy v roce 2006. Ucházet se o logo GreenLight proto neznamenalo žádné zvláštní investice,“ vysvětluje ředitel Úřadu Ministerstva životního prostředí Jandura. Počet organizací, institucí i podnikatelských subjektů neustále narůstá. V současné době má program již 450 partnerů. U nás je to kromě MŽP například Město Kladno, MČ Praha 8, Krajský úřad Jihočeského kraje či společnosti CNM Textil a IKEA Česká republika.

 

Kontakt:

Juraj Krivošík, vedoucí programu GreenLight v ČR, SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s., tel.: 224 252 597; email: juraj.krivosik@svn.cz

Další informace:

www.eu-greenlight.org

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí