zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Při českém předsednictví v EU bude jedním z cílů podpora udržitelné energetiky

22.02.2008
Ovzduší
Energie
Při českém předsednictví v EU bude jedním z cílů podpora udržitelné energetiky
Evropská komise navrhla na základě závěrů Evropské rady z března 2007 soubor opatření k zajištění cílů v oblasti změny klimatu, a to 20-30% snížení emisí skleníkových plynů, 20% podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie a 10% podíl udržitelných biopaliv v dopravě. To vše do roku 2020. Nyní začínají debaty v pracovních skupinách a objevují se první reakce jak členských států, tak zájmových skupin. Je zřejmé, že zásadními otázkami bude jednak dělení závazků mezi členské země, jednak zpřísnění obchodování s emisemi skleníkových plynů tak, aby šlo o skutečně funkční tržní nástroj ke snížení emisí a přitom nebyla snížena konkurenceschopnost evropského průmyslu.

Metoda rozdělení závazků podílu obnovitelných zdrojů i emisí skleníkových plynů v návrhu je pro Českou republiku příznivá. Navržený podíl obnovitelných zdrojů (13 % konečné spotřeby energie) v podstatě kopíruje pozici schválenou na podzim českou vládou a v emisích skleníkových plynů mimo systém emisního obchodování je dokonce navržena možnost devítiprocentního nárůstu oproti roku 2005. Otázka správného nastavení vhodného podílu aukcí v celoevropském systému emisního obchodování pro jednotlivé sektory by měla být nejdůležitějším aspektem připravované pozice české vlády v době, kdy bude Unii předsedat.

Česko má nyní dvě možnosti jak se k návrhům Komise postavit. Můžeme si začít stěžovat, že navržená opatření poškodí rostoucí český průmysl a zdraží kdeco, a snažit se vyjednat si nějaké to procento navíc. Opepřit to můžeme zpochybňováním smyslu boje se změnami klimatu a podpory obnovitelných zdrojů energie. Anebo můžeme přijmout navržené podíly závazků a konstruktivně jednat o celoevropsky optimálním nastavení budoucího emisního obchodování. Domnívám se, že druhá metoda bude nejenom účinnější, ale před naší předsednickou rolí v EU i žádoucí.

Jan Dusík
náměstek ministra životního prostředí

Máte názor na aktuální události?
Zaujalo vás něco ve světě byznysu?
Chcete se k něčemu vyjádřit?
Napište nám, dáme vám prostor. Posílejte e-maily na naši adresu ekonom@economia.cz nebo komentujte přímo jednotlivé články při diskusích na www.ekonom.cz
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí