zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Němci se bojí závislosti

22.02.2008
Energie
Němci se bojí závislosti
Německu již za několik málo let hrozí masivní nedostatky elektrické energie. Podle nejnovější studie výzkumné společnosti Trendresearch, kterou exkluzivně ocitoval deník Handelsblatt, by největší evropská ekonomika mohla na dovoz elektřiny z ciziny být trvale odkázána již od roku 2015. Politici i firmy proto bijí na poplach. "Hrozí nám velký propad," obává se například Hans-Peter Villis, šéf energetického koncernu Energie Baden-Württemberg (EnBW).

Důvodem hrozícího deficitu je nedostatek elektráren. Spousta projektů na výstavbu nových zařízení se totiž odkládá či přímo ruší, a tak není čím vykompenzovat chybějící výkon elektráren jaderných, které chce vláda postupně stahovat z provozu.

Pokud se politici budou svého záměru z roku 2002 držet i nadále, bude během příštích 15 let třeba nahradit 17 jaderných elektráren o celkovém výkonu přes 20 tisíc megawattů. Zároveň ovšem přestanou fungovat také dosluhující elektrárny na uhlí.

V současnosti je sice plánována stavba více než 60 nových elektráren, stále více projektů se ale kvůli rostoucím rizikům (plynoucím například z ochrany životního prostředí) stornuje. Jen v roce 2006 tak podle studie byly zavrženy projekty o kapacitě výroby až 6500 megawattů. A nad mnoha dalšími visí otazník. Podle studie Trendresearch lze nedostatku elektřiny v případě zrušení elektráren jaderných zabránit jen v případě, že budou postaveny další elektrárny s výkonem celkem 36 tisíc megawattů a investováno celkem 46 miliard eur. Podmínkou tohoto scénáře přitom je, že zároveň vzroste podíl alternativních zdrojů energie na vládou plánovaných 20 procent.

"Projekty elektráren ohrožuje hned několik nejistot," vysvětluje Berthold Hannes z poradenské společnosti Bain. Uvádí například růst cen surovin jako je plyn, nevýhodnost uhlí kvůli ochraně životního prostředí či vysoké náklady na stavby elektráren nových.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí