zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

E&Y a trvale udržitelný rozvoj

22.02.2008
EMS
E&Y a trvale udržitelný rozvoj
Firmy, které se chovají zodpovědně k životnímu prostředí a usilují o trvale udržitelný rozvoj, hodnotí pozitivně nejen investorská komunita, ale i akcionáři, věřitelé a zaměstnanci.

Investice do oblasti životního prostředí a trvale udržitelného rozvoje neznamenají pro organizaci jen náklady navíc, ale mohou jí přinést i řadu výhod, mimo jiné mohou zvýšit hodnotu její ochranné známky a posílit její renomé. Úkolem nové expertní skupiny firmy Ernst & Young, nabízející služby auditu a poradenství v oblasti trvale udržitelného rozvoje (Sustainability Assurance and Advisory Services), bude pomoci klientům snížit dodatečné náklady a těžit z potenciálních výhod zavedení aspektů trvale udržitelného rozvoje do činnosti firmy. Akcionáři, věřitelé i veřejnost dnes od obchodních společností i jiných typů organizací očekávají nejen podrobné finanční údaje, ale i stále více informací nefinančního charakteru. Prvním krokem k posílení důvěryhodnosti organizací v očích odborné i laické veřejnosti je vydávání tzv. zpráv o udržitelnosti (sustainability reports) nebo společenské odpovědnosti firem (corporate responsibility reports). Přesto, že vydávání zpráv tohoto typu zatím není v České republice ani jinde ve světě povinné, publikuje je stále více organizací. Aby zaručily jejich důvěryhodnost, nechávají si tyto organizace často ověřovat své zprávy nezávislým subjektem.

Zprávy o udržitelnosti či společenské odpovědnosti organizací se nezabývají jen dopady jejího fungování na životní prostředí - velkou pozornost věnují rovněž sociální problematice či odpovědnosti vůči místním komunitám.

"Řada průzkumů z poslední doby prokázala, že podnikatelské subjekty nejsou k sociální odpovědnosti a úsilí o trvale udržitelný rozvoj motivovány jen etickými ohledy, ale především důvody čistě ekonomickými. Pokud se aspekty trvale udržitelného rozvoje stanou nedílnou součástí firemní podnikatelské strategie, pomůže to efektivněji identifikovat a řídit podnikatelská rizika, úspěšně naplňovat stanovené podnikatelské cíle a snížit provozní náklady," upozorňuje Dirk Kroonen, vedoucí partner Ernst & Young v České republice.

V reakci na narůstající potřeby klientů v této oblasti přichází Ernst & Young s novými službami, které zahrnují:

> podporu při sestavování zpráv o udržitelnosti či společenské odpovědnosti firem a ověřování pravdivosti těchto zpráv (Sustainability & Corporate Responsibility Reporting;

> poradenství v oblasti strategie trvale udržitelného rozvoje a souvisejících rizik (Sustainability Strategy & Risk Services).
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí