zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Děti Země vyhrály nad ŘSD ČR dva soudní spory

25.02.2008
EIA
Děti Země vyhrály nad ŘSD ČR dva soudní spory

Neposkytnutí informací o D8 stálo stát zbytečně patnáct tisíc korun

 

Ředitelství silnic a dálnic ČR za odmítnutí poskytnout Dětem Země na jaře roku 2003 informace o dálnici D8 prohrálo u Městského soudu v Praze dva spory. Tehdejší generální ředitel Petr Laušman jim totiž nezákonně tvrdil, že jeho úřad nemá povinnost informace poskytovat a že je nutné se obrátit na Ministerstvo dopravy. Soud ale dal za pravdu Dětem Země a rozhodl, že ŘSD ČR splňuje všechny znaky povinných subjektů, které mají informace poskytovat.

 

„Oba rozsudky jen dokazují, že příprava výstavby dálnic u nás doprovázejí neustále nezákonnosti, a to nejen při vydávání správních rozhodnutí, ale už také při poskytování pouhých informací,“ hodnotí oba rozsudky Miroslav Patrik z Dětí Země.

 

Ty před čtyřmi lety požádaly ŘSD ČR jednak o nahlédnutí do dokumentace pro stavební povolení tří částí dálnice D8-0807 v úseku Trmice – státní hranice ještě před zahájením stavebních řízení a jednak požadovaly podklady, na základě nichž ŘSD ČR tvrdilo, že změnou trasy dálnice D8 v Českém středohoří dojde ke zpoždění dostavby tohoto úseku minimálně o tři až čtyři roky. Děti Země se tehdy odpovědí nedočkaly.

 

„Pikantní také je, že ŘSD nám až na základě rozsudku umožnilo do těch tří dokumentací nahlédnout, což jsme samozřejmě ignorovali, neboť jsme si je prostudovali už dávno během stavebních řízeních. Navíc ten hraniční úsek dálnice D8 byl už v prosinci 2006 dokončen,“ upřesňuje dále Patrik.

 

Podle něho jim ale nízká efektivita vymáhání práva v tomto případě z hlediska času až tak nevadila, neboť existuje rychlejší a snadnější způsob dovědět se řadu cenných informací o dálnicích a silnicích. Stačí totiž sledovat diskusní fórum na stránce www.ceskedalnice.cz a posílat dotazy tam, než na ŘSD ČR, neboť na kvalifikované odpovědi se nemusí čekat týdny či roky, ale třeba jen několik hodin.

 

„Například pracovník ŘSD ČR Jan Hoření na tuto stránku často dává řadu zajímavých údajů, takže třeba i díky němu máme i my jasný přehled všech soudních sporů o dálnici D8,“ dodává na závěr tajuplně Patrik.

 

Přehled hlavních událostí celé kauzy u soudu v letech 2003-7:

jaro 2003 = Děti Země ve dvou žádostech žádají ŘSD ČR o poskytnutí informací o dálnici D8

červen 2003 = podání dvou žalob proti ŘSD ČR

květen 2004 = Městský soud v Praze obě žaloby odmítá, neboť nesměřují proti správním rozhodnutím

červenec 2004 = podání dvou kasačních stížností k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně

únor 2006 = NSS obě stížnosti uznává a doporučuje soudu posoudit, zda ŘSD ČR mělo informace poskytnout či ne

říjen 2007 = Městský soud v Praze rozhodl, že ŘSD ČR je povinným subjektem pro poskytování informací

 

Informace o dálnicích na internetu:

1) Soukromé fotografie výstavby silnic a dálnic u nás

www.ceskedalnice.cz

2) Přehled podaných žalob proti dálnici D8

http://www.ceskedalnice.cz/net/forum.aspx?id=2388&page=4#Jan HoĹ?enĂ­2388

3) Tunel Kubačka na D8 v Českém středohoří

tunelkubacka.ecn.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí