zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Padla žaloba za vyložení toxického odpadu

27.02.2008
Odpady
Padla žaloba za vyložení toxického odpadu
Nizozemské státní zastupitelství hodlá obvinit ropnou společnost Trafigura a představitele Amsterdamu kvůli jejich roli při vyložení toxického nákladu na západoafrickém pobřeží. Informovala o tom agentura Reuters.

Probo Koala, loď najatá společností Trafigura, přistála loni v létě v přístavu Abidžan na Pobřeží slonoviny, kde vyložila stovky tun toxického odpadu. Následkem toho v dané oblasti zemřelo šestnáct lidí a tisíce dalších byly přiotráveny. K událostem došlo v srpnu 2007.

Podle původního plánu měla loď přistát u holandského pobřeží. Poté, co se kapitán dozvěděl, že za vyložení nebezpečného odpadu, respektive za následné vyčištění přístavu, bude muset v Nizozemsku platit, se rozhodl náklad vyložit jinde. Toxický odpad pak skončil přímo v obydlené čtvrti Abidžanu.

Trafigura je třetí největší firmou působící v ropném průmyslu. Její zástupci již odsouhlasili, že úřadům Pobřeží slonoviny zaplatí částku 198 milionů dolarů jako kompenzaci vzniklých škod. K přímé zodpovědnosti se však společnost odmítá přihlásit.

Podle mluvčího žalobců by zástupci společnosti měli stanout před amsterdamským soudem 26. a 27. června letošního roku. Amsterdam přispěl Programu OSN pro životní prostředí částkou 300.000 eur na pomoc obětem a k odstranění odpadu.

Zdroj: www.aktualne.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí