zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Šimkovy sady v Hradci Králové brzy oddělí od hluku z aut zelená stěna

28.02.2008
Protihlukové bariéry
Hluk
Šimkovy sady v Hradci Králové brzy oddělí od hluku z aut zelená stěna

Hradec Králové - Šimkovy sady by se měly v budoucnu stát sportovním a rekreačním zázemím krajského města. Radnice je proto chce odhlučnit, k čemuž poslouží budovaná protihluková stěna za zhruba deset milionů korun.

Hlavním zdrojem hluku je pro park druhý silniční okruh, který je tady součástí mezinárodní silnice. „Tímto úsekem projede denně v obou směrech v průměru 33 tisíc vozidel. Z toho je minimálně 25 procent kamionů,“ sdělil nám dopravní specialista hradecké policie Lubomír Šitina.

Stěna proto vzniká mezi sady a okruhem v prostoru naproti obchodnímu domu Kaufland. „Protihluková stěna by podle smlouvy měla být hotova do konce března, tento termín bude s největší pravděpodobností splněn,“ uvedl mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda. Doplnil, že stěna má být podobná té na nedalekém nadjezdu, ovšem její výška bude poloviční. Prosklenou ocelovou konstrukci navíc následně pokryje zeleň, takže při pohledu z parku nebude rušit přírodní ráz lokality. „Do konce května tady vysázíme popínavé dřeviny, které časem pokryjí celou stěnu,“ potvrdil tyto informace vedoucí správy městské zeleně Technických služeb Hradec Králové Daniel Jeřábek. Dodal, že desítky stromů vysázených v lokalitě už na podzim místo pokácených starých topolů na jaře doplní keře.

„Šimkovy sady by měly být sportovně–rekreačním areálem. Je zde skatepark a počítá se i s úpravou stezek, aby byly využitelné nejen pro cyklisty, ale i pro jezdce na inlineových bruslích,“ vysvětlil Václav Svoboda z hradecké radnice.

Protihlukové stěny jsou v současnosti v krajském městě módou. Po předloni zhotovené stěně v části nedalekého nadjezdu teď vznikají i ve druhé části objektu.

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí