zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fišera: Takový zdroj znečistění nám ještě chyběl

28.02.2008
Ovzduší
Energie
Fišera: Takový zdroj znečistění nám ještě chyběl

Ústí nad Labem - Znečišťovatelů v Ústí už mám dost, žádný další tady nechci, řekl v rozhovoru pro Deník náměstek ústeckého primátora Arno Fišera (ČSSD). Vztahy v koalici však stavba paroplynové elektrárny prý neohrozí.

Co si myslíte o stavbě plynové elektrárny v Úžíně?

Elektrárny jednoznačně nepatří na okraj katastrálního území města. Máme tady Setuzu, Dalkii, znečišťovatelů tady máte už tolik. V dnešní době by už neprošlo, aby se na hranici města, kde lidé budou dýchat všechny oxidy, postavila elektrárna. Takový zdroj znečištění neměl být v životě napsán ani na papír. Něco takového nám tady ještě chybělo.

Udělalo v minulosti město vše proto, aby se stavba nepostavila?

Myslím si, že určitě ne! Je otázkou, jestli do toho mohlo tolik mluvit. V roce 1996, kdy bylo vydáváno stavební povolení ještě nebyly krajské úřady a ani nebyl nastaven současný mechanismus.

Nepochybilo tehdy vedení Ústí?

Nechci jim křivdit, ale když dnes politici vyjadřují, že o tom nevědí, tak to bylo asi každému jedno. Do konce života tady bude zase stát obrovská obluda s komíny a chladícími věžemi.

Co může nyní město proti stavbě udělat?

Musím se na to zeptat, ale už je na stavbu i stavební povolení. Takže už asi vůbec nic. Proti stavbě by se měla postavit občanská sdružení. Pro mě je to nepřijatelný a je to chyba pro rozvoj. V okolí je golfové hřiště, letištěm má tam být rozvojová zóna, rodinné baráky a to vše v oblasti budoucí elektrárny.

Bude mít stavba elektrárny vliv na koaliční vztahy ve městě?

Nebylo to součástí koaliční smlouvy. O projektu nikdo nevěděl, ani ODS, ani ČSSD. Takže to určitě vliv mít nebude.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí