zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Největší čínský výrobce igelitových tašek skončil kvůli ekologii

28.02.2008
Odpady
Největší čínský výrobce igelitových tašek skončil kvůli ekologii

Čína chce supermarketům a obchodům zabránit rozdávat zákazníkům zdarma ultratenké igelitové sáčky, a současně zakáže od 1. června i jejich výrobu. Zamýšlí tak bojovat proti přílišnému znečišťování životního prostředí a šetřit suroviny. Rozhodnutí přimělo největšího čínského výrobce igelitových sáčků uzavřít svou továrnu a propustit všech 10.000 zaměstnanců, uvedla dnes agentura AP.
Čínská vláda zamýšlené opatření obhajuje tím, že v zemi se prý používá příliš mnoho igelitových pytlíků a nedaří se s nimi patřičně nakládat. "Zatímco vycházíme vstříc pohodlí zákazníků, plýtváme drahocennou ropou a znečišťujeme životní prostředí země," stojí v lednovém prohlášení vlády. Úřady proto chtějí obchodníky donutit prodávat zákazníkům tašky z trvanlivějších materiálů.

Továrna Chua-čchiang v centrální provincii Che-nan, která ročně vyrobí 250.000 tun plastových sáčků a tašek, prý již na začátku tohoto měsíce propustila všech 10.000 zaměstnanců a začala rozprodávat zařízení a zásoby surovin.

Mnoho ekologických nařízení v Číně není dodržováno kvůli odporu provinčních vlád, které od místních podniků vybírají daně a zdráhají se je uzavřít. Konec továrny Chua-čchiang ale naznačuje, že toto rozhodnutí centra se bude skutečně dodržovat.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí