zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Operační program Životní prostředí je nedílnou součástí dotační politiky měst

29.02.2008
Obecné
Operační program Životní prostředí je nedílnou součástí dotační politiky měst
Na konferenci nazvané Správná cesta k evropským dotacím pro města a obce, kterou uspořádalo vydavatelství Economia, představil dotační programy a výsledky dosavadních práce také ředitel SFŽP, Petr Štěpánek.

V poslední přednášce před obědem slíbil účastníkům, že je nebude zahlcovat přehledem tabulek, které jsou pohodlně dostupné na internetu nebo v tištěné podobě, a bude se raději věnovat konkrétním novinkám v projektech. Jedním z hlavních bodů prezentace byla prioritní osa 1 Operačního programu životního prostředí, jejíž podíl na celkovém objemu finančních prostředků je 40 procent, tedy dvě miliardy EUR. Má sloužit k zlepšování vodohospodářské infrastruktury, slovy Petra Štěpánka „velmi populární kanalizace a čistírny odpadních vod". „V první výzvě jsme rozdělili více než 10 miliard korun. Vidíte, že nejvíce prostředků šlo do vodohospodářské infrastruktury a dále do projektů, které se týkaly realizace opatření zaměřených na úspory energie - zateplení veřejných budov," uvedl dále.

Na konci ledna byla ukončena 2. výzva, zaměřená na prioritní osu 6 Zlepšování stavu přírody a krajiny. Z výsledků vyplynulo, že nejaktivnější v druhé výzvě byl kraj Vysočina, který tak předběhl i tradičně aktivní Jihomoravský kraj a všechny ostatní.

V těchto dnech probíhá přebírání žádostí od Agentury ochrany přírody a krajiny, která v rámci prioritní osy 6 pro SFŽP přijímá a hodnotí žádosti. „Projekty nyní kontrolujeme zejména po investiční stránce, doplňujeme hodnocení a budou předloženy na květnové jednání Řídícího výboru, spolu s projekty na zateplení škol v rámci prioritní osy 3 Udržitelné využívání zdrojů energie z dílčí 3. výzvy" pokračoval Petr Štěpánek.

Dalším podstatným bodem byla otázka vzdělávání poradců. SFŽP zavedl systém akreditovaného vzdělávání, aby zvýšit počet lidí, kteří budou umět psát projekty dobře. Žadatelé tak budou mít usnadněnou práci k evropským dotacím.

V závěru prezentace uvedl Petr Štěpánek směrem k představitelům obcí přítomných na konferenci, že statistika dokládá, že je velká šance získat prostředky na systémy nakládání s odpady.

Zdroj: www.opzp.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí