zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Thom Yorke & zelené organizace startují ambiciózní kampaň pro každoroční snižování emisí

29.02.2008
Ovzduší
Thom Yorke & zelené organizace startují ambiciózní kampaň pro každoroční snižování emisí

Snižovat exhalace skleníkových plynů postupně, ale soustavně, rok po roce, kousek po kousku, procento po procentu – to má vyžadovat nová legislativa, kterou chce prosadit Hnutí DUHA a další ekologické organizace v 17 evropských zemích. Ambiciózní kampaň, jež podobné zákony požaduje, dnes v Bruselu startuje Thom Yorke, frontman populární skupiny Radiohead.

Legislativa má stanovit pevný, závazný rozvrh postupného snižování exhalací. Pomůže tak průmyslovým podnikům rozplánovat si investice do čistých, vysoce efektivních technologií. Podle ekologických organizací proto rozhýbe zelená odvětví a dá impuls inovacím.

Thom Yorke kampaň s přezdívkou The Big Ask startuje dnes v Bruselu, kde také v poledne předá její symbol evropskému komisaři pro životní prostředí, Stavrosi Dimasovi.

Yorke podporoval obdobnou kampaň ve Velké Británii. Právě ostrovní království bude první zemí, kde letos podobný zákon – který navrhla a prosadila zdejší partnerská organizace Hnutí DUHA – vstoupí v platnost. Legislativa má širokou podporu vlády, opozice i Konfederace britského průmyslu a odborů.

Ekologické organizace také chtějí, aby odpovídající rámcovou legislativu zavedla rovněž Evropská unie.

Hnutí DUHA prosazuje, aby Česká republika snížila exhalace skleníkových plynů do roku 2020 o 19 % oproti roku 2005.

Thom Yorke řekl:

„Noční můry globálních změn podnebí se nezbavíme, pokud vlády jednotlivých států a Evropská unie nezačnou konat. Právě oni píší zákony, které pak musíme jako občané nebo podniky dodržovat. Právě oni mohou zavést pravidla, která nám pomohou se s globálními změnami podnebí vypořádat. Proto v sedmnácti zemích Evropy spouštíme kampaň The Big Ask. Zavážeme-li se ke každoročnímu snižování emisí na národní i evropské úrovni, přispějeme svým podílem k odvrácení globálních změn podnebí a snad dáme zbytku světa příklad k následování. Stovky tisíc lidí očekávají od svých vlád, že budou proti globálním změnám podnebí dělat více. Pokud mezi ně patříte i vy, více o kampani The Big Ask ve své zemi najdete na www.thebigask.eu.“

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

Nová legislativa má hlavně rozhýbat investice do čistých technologií a průmyslové inovace. Zákon, který závazně rozvrhne snižování exhalací rok po roku, procento po procentu, má totiž jedno hlavní plus – podniky budou dopředu vědět, s čím mohou počítat. A dlouhodobá jistota motivuje k investicím do zelených odvětví. Nemá valný smysl slibovat, o kolik snížíme emise za dvanáct, patnáct, dvacet let, pak se léta tvářit, jako by žádné cíle nebyly, a s jejich plněním šturmovat na poslední chvíli.

Kontakt:            Vojtěch Kotecký, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Petr Holub, telefon 604 177 711, email petr.holub@hnutiduha.cz

Brusel: Francesca Gater, Friends of the Earth Europe, telefon (0032) 2 542 6105, (0032) 485 930 515, email francesca.gater@foeeurope.org
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí