zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Porsche kontra zelený Ken

29.02.2008
Obecné
Ovzduší
Porsche kontra zelený Ken
Kde končí snaha zlepšovat životní prostředí a kde začíná šikana? Na tuto otázku možná bude muset brzy odpovědět britský soudní systém, protože tamní zastoupení Porsche hodlá žalovat londýnského starostu Kena Livingstona. A to kvůli mýtnému.
Třebaže se zavedení mýtného pro vjezd do centra mnoha obyvatelům Londýna nelíbilo, na původních pět liber denně si záhy zvykli. Jenže opatření nemělo očekávaný efekt ani ve snazší průjezdnosti města, ani ve zlepšení ovzduší. Letos se proto má částka zvyšovat, přičemž pro auta vypouštějící přes 225 gramů CO2 na kilometr bude činit až 25 liber. (Do této kategorie spadá například Škoda Superb 2,8.) "Mohutné navýšení mýtného je jednoduše nespravedlivé," tvrdí ředitel Porsche Cars GB Andy Moss a dodává: "Tisíce majitelů různých automobilů budou postiženy disproporčně navrženými poplatky, které evidentně budou mít na množství emisí CO2 v ovzduší velmi omezený vliv." Starosta Livingstone naproti tomu označil stanovisko Porsche za trik, jímž se chce značka zviditelnit, a za útok na Londýňany. Přesto přiznal, že momentální hladinu CO2 v ovzduší změna příliš neovlivní. Účelem je prý odradit řidiče, aby cestovali do centra auty s vysokými emisemi, a přinutit výrobce vyrábět motory produkující méně CO2.
Porsche se hodlá obrátit na soud, pokud Ken Livingstone do čtrnácti dnů nezareaguje na jeho výzvu k úpravě poplatků. Rozhodnout o své budoucnosti však budou moci i obyvatelé Londýna. V květnu totiž starosta bude muset ve volbách obhájit svou funkci.

AUTOR: Filip Spurný
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí