zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tvrdě až za pět let

03.03.2008
Ovzduší
Tvrdě až za pět let
Podniky již vědí, jak se v letech 2008-2012 podělí o povolenky na vypouštění emisí CO2, jež Česku přidělila Evropská komise.

U evropského soudu ještě stále leží žaloba České republiky, která odmítá rozhodnutí Evropské komise o přidělených povolenkách na vypouštění emisí CO2 pro příští čtyři roky. Tuzemské podniky tak dostanou jen 86,8 milionu povolenek, ač jich Česko požadovalo zhruba o 15 milionů víc. Proti snahám ČR však mluví fakt, že v posledních dvou letech podniky vypustily emisí méně, než získaly povolenek.
Evropská komise chce s jejich přebytkem skončit. Nemotivuje to prý podniky k úsporám emisí. V roce 2006 české firmy vyprodukovaly 83,7 milionu tun emisí a měly jich přitom k dispozici 97,6 milionu tun. Mohly je pak prodávat, ale nebyly s touto výhodou v EU samy. Výsledkem bylo téměř zhroucení evropského obchodování s emisemi, cena povolenek dramaticky klesla.
Letos začala druhá etapa povolenek, ale polštář je stále měkký. Česká vláda v pondělí definitivně rozhodla, jak se povolenky mezi podniky rozdělí. Menší znečišťovatelé dostanou přidáno o něco víc než ti velcí. Od roku 2013 už povolenky rozdávané zadarmo téměř jistě nebudou.

AUTOR: Milena Geussová
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí