zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministři chtějí ještě letos souhlas nad klimatickým balíčkem

05.03.2008
Ovzduší
Ministři chtějí ještě letos souhlas nad klimatickým balíčkem
Česko patrně vzdá spor o emisní povolenky. Ministerstvo životního prostředí již vypracovalo podklady pro stažení žaloby, kterou k evropské justici proti Evropské komisi podala česká vláda, oznámil včera šéf ministerstva Martin Bursík ze Strany zelených.

Česká vláda se v žalobě podané loni v červnu ohradila proti malému množství emisních množství povolenek, jež jí unie přidělila. Důvodem bylo, že komise snížila Česku povolenky pro roky 2008 až 2012 o zhruba patnáct procent.

Česko žádalo roční limit na vypouštění emisí CO2 102 milionů tun ročně, komise však schválila 86,8 milionu tun ročně.

Analýza, kterou si tehdy nechalo vypracovat ministerstvo průmyslu, dospěla k závěru, že kroky komise při udělování emisních povolenek byly diskriminační vůči českým podnikům.

"Myslím, že nám ta žaloba vůbec nic kladného nepřináší, že snižuje naši autoritu před předsednictvím a pravděpodobnost jejího úspěchu se rovná nule," prohlásil Bursík včera v Bruselu.

Bursík tím zjevně narážel na skutečnost, že Česko bude v prvním pololetí příštího roku Evropské unii předsedat. Je přitom docela možné, že na českou vládu, potažmo na Bursíka, spadne také obtížné hledání kompromisů pro energeticko-klimatický balíček návrhů, který počítá rovněž se změnami obchodu s emisními povolenkami.

Ministr ale včera neupřesnil, kdy by mohl materiál svého ministerstva do vlády předložit.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí