zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Veterináři chválí osvětový plakát ochránců přírody

08.03.2008
Příroda
Veterináři chválí osvětový plakát ochránců přírody

Státní veterinární správa ČR (SVS) považuje za příklad dobré a účinné osvěty plakátek, na jehož vydání se podílel pražský magistrát, Český svaz ochránců přírody a Záchranná stanice pro zvířata v Jinonicích. Upozornil na to dnes mluvčí SVS Josef Duben. Plakát s výrazným titulkem „Neberte ptáčata rodičům“ podle něj stručně a jasně sděluje, že mláďata kavek, poštolek, kalousů a kosů opouštějí hnízda dřív než dovedou létat.

Pomoc ale potřebují pouze tehdy, sedí-li na zemi, protože nedovedou vyletět vzhůru. Na zemi se mohou totiž stát kořistí kun, koček, psů, či jiných zvířat. Takováto již opeřená mláďata lze samozřejmě odchovat doma, ale jen za cenu několikanásobného snížení schopnosti ptáčete přežít v přírodě. Je třeba tedy říci, že brát do vlastní péče volně žijící zvířata není vhodné.

„Pokud se tedy člověk setká s opeřeným ptáčetem poskakujícím po zemi není potřeba volat odborníky, například ze záchranné stanice, stačí například mladou kavku či poštolku posadit na balkon či na střechu alespoň ve druhém patře. Nebo mladého kalouse ušatého či kosa posadit na keř nebo na strom alespoň do výšky dvou metrů. Narazí-li návštěvník lesa na zdánlivě opuštěné srnče, či malého zajíčka, je vhodné se nenápadně vzdálit, matka si jej jistě najde. Především ale nikdy nesmí na mládě sahat. A pokud se někdo setká s mladými divokými prasaty, měl by se vzdálit rychleji, jinak mu hrozí napadení starostlivou bachyní,“ připomíná Duben.


Zdroj: Agris, 05.03.2008
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí