zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci přírody pozorovali na Klabavě mořské orly

07.03.2008
Příroda
Ochránci přírody pozorovali na Klabavě mořské orly

V minulých dnech pozorovali rokycanští ochránci přírody v rámci pravidelného sledování významných ptačích lokalit vzácného dravce orla mořského na Klabavské nádrži nedaleko Rokycan, která patří k zajímavým a hojně navštěvovaným ornitologickým lokalitám.
Orel mořský je mohutný dravec s prknovitě roztaženými křídly o rozpětí až 240 centimetrů s klínovitým ocasem. Staří ptáci jsou hnědí se světlejší hlavou a bílým ocasem. Mladí ptáci jsou temně hnědí a jejich ocas je hnědě mramorovaný. Pohlavně dospívají v pátém roce života. Orel je věrný svému hnízdišti a v době toku krouží oba jedinci v těsné blízkosti, předvádějí hravé střemhlavé lety a dotýkají se drápy, což je impozantní podívaná. Má obvykle vybudován větší počet hnízd, z nichž si brzy na jaře jedno vybere k vyvedení potomstva. Hnízdo je obrovská stavba z větví, které si s oblibou buduje na nejvyšších a nejstarších stromech. Občas hnízdí i na skalách. Hnízdění v našich podmínkách začíná již v březnu. Na dvou, výjimečně třech vejcích sedí oba rodiče, převážně však samice. Doba sezení se pohybuje od 38 do 42 dnů. Mláďata však v hnízdě zůstávají dalších zhruba devadesát dnů. Mořští orli se živí převážně rybami, nepohrdnou však ani kachnou či jiným vodním ptákem. V minulosti byl orel mořský u nás hojným ptákem. S vývojem civilizace však jeho stavy klesaly, nicméně člověk - sokolník se opět postaral o znovuvytvoření dnes již stálé populace. Díky obětavosti několika nadšenců se podařilo v jižních Čechách obnovit populaci, která se postupně rozšiřuje po celém území. Námi pozorovaný orel zřejmě pochází z brdských lesů, kde již několik let pravidelně hnízdí nebo se jedná o jedince, který si své hnízdní teritorium teprve hledá. Nicméně pozorování orla mořského patří k zajímavým ornitologickým zážitkům.
Na Klabavské nádrži lze však v těchto dnech spatřit i řadu dalších zajímavých druhů – kormorány velké či volavky bílé. I tito ptáci se zde však nezdrží dlouho a budou putovat na své hnízdiště. Kromě těchto relativně vzácných jedinců lze pozorovat i rozšířené kachny divoké, lysky černé či jiné neméně zajímavé druhy.
Zvýšený počet vzácných druhů živočichů v tomto období na Rokycansku dává tušit, že okolní životní prostředí se zlepšuje, k čemuž přispívá i konkrétní mravenčí práce rokycanských ochránců přírody, kteří se kromě sledování přírody věnují i výchově mladé generace a provozují akreditované ekocentrum, které pro zájemce pravidelně připravuje řadu přitažlivých akcí - viz www.csop.rokycany.zde.cz
"Máte-li zájem se s prací ochránců přírody blíže seznámit, kontaktujte nás na tel. 371 722 686 nebo 603 239 922, případně nás navštivte nebo se staňte našimi členy.
Rádi Vás mezi námi přivítáme a představíme naši činnost," říká šéf ochránců přírody Pavel Moulis.
Zaujala Vás činnost rokycanských ochránců přírody a nechcete se stát členy? Nevadí. Můžete nám však významně pomoci.
Odešlete dárcovskou sms zprávu ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY na telefonní číslo 87777 / cena DMS je 30,- Kč, příjemce Vaší pomoci obdrží 27,- Kč / nebo zašlete finanční dar na číslo účtu 33553322/0800, variabilní symbol 29/01
Jedná se o podporu veřejné sbírky „ Zvíře v nouzi „ vyhlášené Českým svazem ochránců přírody. Úkolem sbírky je zajištění dostatečného množství finančních prostředků na činnost záchranných stanic působících v České republice. Stanice jsou sdruženy v projektu „ Národní síť stanic pro handicapované živočichy „ , který nemá ve světě obdoby. Bez pomoci veřejnosti by bylo těžké v činnosti stanic pokračovat, neboť státní dotace pokrývají jen část nákladů. Proto se obracíme i touto formou na Vás. Můžete-li nás podpořit, budeme Vám nesmírně vděčni.
Bližší informace o sbírce najdete na www.zvirevnouzi.cz

http://www.regionplzen.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí