zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpad přestane obcím vydělávat

12.03.2008
Odpady
Odpad přestane obcím vydělávat

S novelou zákona chystanou ministerstvem životního prostředí přijdou obce o zisk z provozu skládek

Přibyslav - Ministerstvo životního prostředí chce městům a obcím sebrat výnosný byznys. Podle novely zákona by měla přijít o čtyři pětiny výnosu z provozu skládky komunálních odpadů.

Přibyslavská skládka patří k největším v kraji. Komunální odpad sem vozy sváží ze 120 měst a obcí tří okresů. Ročně v areálu o rozloze asi deseti hektarů přibude kolem padesáti tisíc tun odpadu. Přibyslav má z jejího provozu, po odečtení nákladů na rekultivaci, čistý zisk kolem sedmi milionů korun ročně.

Pokud by návrh prošel, její zisk by se snížil na necelý milion. „V žádném případě s tím nemůžeme souhlasit,“ odmítá takový krok místostarosta Michael Omes. Přibyslav se tak již přidala k dalším nespokojeným městům a obcím a připravuje petici, jež by měla rozhodnutí ministerstva zvrátit. „Petici projednáme a schválíme,“ je Omes přesvědčen o hladkém průběhu v zastupitelstvu.

V současné době jdou veškeré příjmy z provozu skládek obcím, které jsou i jejími majiteli. Část peněz putuje do tzv. rekultivačního fondu, který slouží ke zpětným investicím do skládek, část jim ale významnou měrou vylepšuje rozpočet. „Pro mnoho obcí je to jediný vyšší příjem mimo peněz od státu,“ tvrdí Omes.

Zisk? Kraj 80 %, obce 20% Podle novely zákona by si měly zisk dělit obce s krajem. Ten by získal osmdesát procent, obcím by zůstalo pouhých 20 %.

„Kraje musí tyto prostředky reinvestovat zpět do odpadového hospodářství, tedy k zlepšení možností třídění odpadu pro občany, budování nových kompostáren a recyklačních linek a podobné projekty,“ vysvětluje ministr životního prostředí Martin Bursík.

Jak dodává jeho náměstek Karel Bláha, většinu výnosu z poplatku za skládkování dostanou kraje proto, že jsou odpovědné za systém nakládání s komunálním odpadem na celém svém území. „To není levná záležitost a příjem z poplatků je tak pro kraje šancí získat na zkvalitnění služeb vlastní prostředky,“ soudí.

Omes to ale vidí zcela jinak. Podle něj by nyní zákon obcím sebral něco, co si sami před lety vybudovaly a do čeho investovaly. „Mnohé obce založily skládky na svých katastrech v devadesátých letech samy. Zatížily své rozpočty i svá území. Od té doby je stálo spoustu sil, než se s nimi naučily hospodařit. A teď se máme zisků, na kterých jsme tvrdě pracovali, vzdát?“ diví se.

Právě to je ale hlavním hnacím motorem ministerstva životního prostředí. Za žádnou cenu nechce, aby na skládkování někdo vydělával. „Nechceme, aby se skládka stala lukrativním způsobem získávání prostředků do obecních rozpočtů. Poplatky za skládkování musí směřovat zpět do odpadového hospodářství,“ vysvětlil Bláha.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí