zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zdeněk Bakala chce těžit černé uhlí na jihu Polska

11.03.2008
Energie
Geologie
Zdeněk Bakala chce těžit černé uhlí na jihu Polska
Nizozemská společnost New World Resources (NWR), která vlastní českou černouhelnou firmu OKD, podala žádost u polského  ministerstva   životního   prostředí  o povolení k těžbě uhlí v lokalitě Denbińsko na jihu Polska. Firma o tom informovala v tiskové zprávě.

NWR, kterou ovládá skupina soukromých investorů v čele se Zdeňkem Bakalou, chce expandovat na polském trhu. Žádost o koncesi souvisí s úsilím rozšířit zásoby uhlí. Odhadované zásoby v lokalitě Denbińsko přesahují 100 milionů tun černého uhlí.

Místo leží blízko dolů na českém území, které vlastní NWR. "Pro firmu představuje klíčovou příležitost využít ekonomické výhody plynoucí z postupné integrace s již existujícími provozy," píše se ve zprávě. Na polském trhu NWR doposud uzavřela loni v říjnu předběžnou dohodu o společné těžbě se společností Jastrzebska Spolka Weglova (JSW) v dole Morcinek.

Předseda představenstva NWR Mike Salamon uvedl, že žádost o koncesi pro těžbu je součástí růstové strategie ve střední Evropě, a to především při hledání vhodných příležitostí v Polsku.

New World Resources je jediným vlastníkem těžební společnosti OKD a jedním z největších producentů černého uhlí ve střední Evropě.

OKD loni zřejmě hospodařila se ziskem, který je před zdaněním zřejmě vyšší než sedm miliard korun. Firma totiž včera oznámila, že chce do své nově založené nadace každým rokem vkládat nejméně jedno procento zisku před zdaněním, což letos představuje částka 73 milionů korun. Bakala pouze potvrdil, že firma byla loni zisková.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí