zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP vrátilo dokumentaci k nové letištní dráze k doplnění

19.03.2008
EIA
MŽP vrátilo dokumentaci k nové letištní dráze k doplnění

Ministerstvo životního prostředí vrátilo 13. března k doplnění dokumentaci o hodnocení vlivů záměru výstavby nové vzletové a přistávací dráhy na letišti Praha – Ruzyně. K záměru dostalo ministerstvo více než 600 vyjádření, připomínek a podnětů z řad dotčených obcí, dotčených úřadů, veřejnosti a občanských sdružení, a také několik petic, pod nimiž bylo podepsáno více než tisíc lidí.

Všemi připomínkami se, stejně jako samotnou dokumentací, ministerstvo důkladně zabývalo a vyhodnocovalo je. Závěrem je požadavek ministerstva na doplnění této dokumentace, po jejímž předložení bude opět možnost pro každého vznést své připomínky.

Dokumentace o hodnocení vlivů na životní prostředí například jednoznačně nespecifikuje maximální možnou kapacitu vzletové a přistávací dráhy a dostatečně nevyhodnocuje, zda je dotčené území schopné zatížení absorbovat. Projekt také nedokládá zvážení variant umístění záměru, přesunu nákladní letecké dopravy na jiné letiště, apod.

Vzhledem k tomu, že zpracovatel posudku nesmí posuzovanou dokumentaci přepracovávat ani ji doplňovat, musí ji doplnit oznamovatel. A to tak, aby zpracovatel posudku měl k dispozici veškeré údaje, na základě kterých by mohl vyhodnotit velikost a významnost vlivů tohoto záměru na životní prostředí a následně navrhnout ministerstvu, jak by mělo znít závěrečné stanovisko. Ze stávající dokumentace nebylo možné posoudit např. zatížení obyvatel případným navýšením letového provozu po zprovoznění nové dráhy. Oznamovatel musí též v doplněném materiálu vyhodnotit kumulativní vlivy zvýšené dopravní intenzity v oblasti (D8, napojení na Pražský okruh, vyšší nároky na dopravní obslužnost letiště, apod.). Nedostatečné je také doložení emisí z letecké dopravy do ovzduší při startech, přistáních i pojezdech letadel. Úplný výčet výhrad najdete v dopise ministerstva na adrese www.cenia.cz pod kódem záměru MZP090 či u této tiskové zprávy na www stránkách MŽP.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí