zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nadace Partnerství vyhlásila celostátní anketu Strom roku

21.03.2008
Příroda
Nadace Partnerství vyhlásila celostátní anketu Strom roku

Od prvního jarního dne můžete zasílat nominace na titul Strom roku 2008. Anketu již sedmým rokem vyhlašuje Nadace Partnerství. Jejím cílem je upozornit na význam stromů pro životní prostředí a vzbudit zájem lidí o krajinu, ve které žijí. Generálním partnerem programu Strom života je společnost Skanska, která na něj v letošním roce věnuje 6,2 milionu korun. Hlavním partnerem ankety Strom roku je společnost Sitronics CZ, záštitu převzal ministr životního prostředí Martin Bursík.

Strom má jako jednoduchý a srozumitelný symbol přivést veřejnost k většímu zájmu o životní prostředí. „Minulé ročníky ukázaly, že vítězné stromy se díky aktivitě a propagaci navrhujících stávají často oblíbenými cíli výletů a že významným způsobem stmelují místní komunitu. Díky anketě došlo v předchozích letech k ošetření tří veřejností oblíbených stromů, další tři vítězové byli oceněni slavnostní výsadbou,“ uvedla koordinátorka ankety Pavlína Binková z Nadace Partnerství. „O popularitě ankety svědčí i to, že v minulých ročnících hlasovalo už takřka 200 tisíc osob. Do soutěže o Strom roku se opakovaně s velkým nadšením zapojují školy, které tak mohou rozšířit například výuku ekologické výchovy, vítají ji však i místní zastupitelé, zájmová sdružení, lokální firmy i média,“ doplnila Pavlína Binková.

Návrh na Strom roku 2008 může zaslat  každý  –  jednotlivci, rodiny, obce, školy, firmy nebo jakákoli další organizace či instituce – stačí ho do 30. května 2008 doručit na adresu Nadace Partnerství, nebo

e-mailem na strom.zivota@nap.cz.  Nominace by měla obsahovat příběh stromu, uvedení lokality, kde strom roste  (včetně GPS souřadnice), informace o druhu, výšce, stáří a obvodu stromu a jeho fotografii. Z doručených návrhů vybere porota dvanáct finalistů, pro které bude od srpna do října hlasovat široká veřejnost. Výtěžek z tohoto hlasování je určen na výsadbu nových stromů po celé České republice. Odměnou pro vítězný strom je jeho odborné ošetření spojené s úpravou okolí, které provede zahradnická firma PROSTROM na jaře příštího roku. Podrobné informace k anketě naleznou zájemci na internetových stránkách www.stromzivota.cz/anketa.

Ve středu 19. března se v Beňově u Přerova uskutečnilo ocenění loňské vítězky, Stojanovy lípy, v podobě výsadby nových dřevin. Nad nově vysazenými stromy převzali patronát olomoucký arcibiskup Jan Graubner a starosta Beňova s místními dětmi, výsadby se zúčastnily i další osobnosti veřejného i politického života ČR, včetně jmenovců arcibiskupa Stojana z přerovského okresu. Slavnostní sázení ukončilo šestý ročník ankety, v němž se stala oceněná lípa jasnou favoritkou. Díky nadšení zastupitelstva i dětí se obci s přibližně 670 obyvateli podařilo nashromáždit 22 571 hlasů.

kontakt:             Pavlína Binková, koordinátorka ankety Strom roku, Nadace Partnerství

                        tel.: 515 903 123, gsm: 721 468 231, e-mail: pavlina.binkova@nap.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí