zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické prádlo? Ze dřeva bílých sosen

22.03.2008
Obecné
Ekologické prádlo? Ze dřeva bílých sosen
Příznivce ekologických výrobků může potěšit zcela nová řada spodního prádla vyrobeného z dřevěných vláken a barveného přírodními barvami bez alergizujících složek. I když se spodní kalhotky a podprsenky dělají z bílého sosnového dřeva, nehrozí, že se jejich nositelce zadře do kůže tříska na nejméně vhodném místě, protože jsou jemné a měkké jako hedvábí, píše list China Daily.

Netoxické barvy

Výrobci tvrdí, že tkanina má mnohonásobně více mikroskopických dírek než polyester, což znamená, že jí může lépe proudit vzduch a tkanina je hygieničtější. Přírodní vlákna také absorbují dvakrát více vlhkosti než bavlna, což brání bakteriím v množení. Pro barvení tkanin ze dřeva se používají ekologické a netoxické barvy v nejrůznějších odstínech.

Prádlo navrhuje francouzská návrhářka Sophie Youngová. Tvrdí, že ji k tomu přivedla její dcera, která byla velmi alergická na barvy oděvů.

Výrobní proces začíná výběrem dřeva z bílých borovic v Severní Americe a Kanadě, které se získává při běžné těžbě. Dřevo se potom převeze do Montilliers ve Francii, kde ho odborníci za pomoci enzymů rozdrtí do kašovité hmoty. Z ní se pak extrahují vlákna, která se svinou do obrovských balíků. Z nich se vyrábí tkanina zvaná Lenpur. Návrháři tvrdí, že proces se podobá tradičnímu tkaní bavlněných látek. Do látky se přidává malé množství lycry, aby bylo prádlo pohodlnější a lépe drželo tvar.

"U mého dítěte se vyvinula alergická reakce a astma, které byly částečně vyvolány barvami, chemickými složkami a pesticidy," řekla návrhářka Youngová a dodala, že chtěla vytvořit řadu prádla respektujícího životní prostředí.

Všechno dřevo používané pro toto prádlo bylo zpracováno a rozdrceno za pomoci enzymů. Enzymy jsou proteiny, které mění materiál A v materiál B, což se podobá trávení za pomoci piva.

"Dřevo se mění v kašovitou hmotu, z níž se potom extrahují vlákna. Celý proces trvá několik hodin až několik dní. Tkanina se barví mnoha odstíny barev, přičemž zaručujeme, že nebudou vyvolávat alergické reakce a podráždění pokožky," říká Youngová a dodává, že prádlo se dá prát v automatické pračce na 30 stupňů Celsia.

Prodej na internetu

"Dřevěná vlákna nabízejí komfort hedvábí, dotek kašmíru a světlou barvu jako lněná tkanina," doplňuje autorka ekologického prádla.

Prádlo již prodává britská společnost Bynature na internetu. Ceny začínají u 25 liber (820 korun) za spodní kalhotky. Zájem už projevily i další firmy.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí