zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha 6 možná uchrání 29 stromů, 888 jich ale pokácí

22.03.2008
Příroda
Praha 6 možná uchrání 29 stromů, 888 jich ale pokácí


PRAHA - Radnice šesté městské části se chlubí, že v souvislosti s budováním Městského okruhu zachrání 6 procent stromů, o jejichž vykácení usiluje investor stavby. Při bližším pohledu na čísla ale rozhodně nejde o úspěch. Hloubení automobilového tunelu má na území Prahy 6 padnout za oběť téměř tisíc stromů. Náhradní výsadba, kterou navrhuje investor, je téměř o 80 procent menší. Nic nenasvědčuje tomu, že by Praha 6 docílila lepších podmínek pro své občany.

Celkem 917 stromů, 35 solitérních keřů a 39.961 metrů čtverečních další zeleně má ustoupit výstavbě Městského okruhu na území Prahy 6. Jedná se o úsek od Myslbekovy ulice až k zelenému pásu podél ulice Milady Horákové. O kácení požádal pražský magistrát, povolovací řízení vedl odbor dopravy a životního prostředí Městské části Praha 6. Účastníkům správního řízení dosud nebylo doručeno rozhodnutí v této věci, jeho obsah proto není znám.

„Pokud se radnice chlubí záchranou 29 stromů, je to směšné. O žádný úspěch nejde,“ říká Martin Skalský ze sdružení Arnika, který ve správním řízení zastupuje jednoho z účastníků. „Kvůli stavbě má být vykáceno téměř tisíc stromů, přitom investor navrhuje novou výsadbu pouhých dvou stovek dřevin, což je značný nepoměr. Ve správním řízení jsme prosazovali, aby Praha 6 nařídila vysázet nejméně tolik stromů, kolik jich padne. Nic nenasvědčuje tomu, že by se tak stalo. Hrozí proto, že stavba bude mít velký negativní dopad na životní prostředí obyvatel Prahy 6,“ uvedl Skalský.

Další informace hledejte v tiskové zprávě o kácení podél městského okruhu.

Pozitivní vliv stromů na kvalitu ovzduší potvrzuje Evropská komise.

Podle dostupných informací sice Praha 6 požaduje po investorovi náhradní výsadbu, dosud ale neurčila, o kolik stromů a v jakých lokalitách půjde. Bez přesné specifikace je ovšem jakékoliv přání obtížně právně vymahatelné. Arnika se obává, že kompenzace zlikvidované zeleně nebude dostatečná. Stromy podél rušných silnic zachycují prach, hluk i exhalace. Pokud zmizí, škodlivé účinky na lidské zdraví se prohloubí.

http://www.arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí