zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zemědělce začíná živit i výroba bioplynu

26.03.2008
Zemědělství
Bioplynové stanice
Zemědělce začíná živit i výroba bioplynu
Stále častěji se čeští zemědělci pouštějí do staveb bioplynových stanic. Malé zdroje elektřiny a tepla jsou pro ně totiž výhodnou investicí. Tedy v případě, že na ně dokáží sehnat peníze.

Do dvou let by v zemi mělo vyrůst kolem 100 nových bioplynových stanic. Jejich budování chystají i velké energetické firmy. Jako společníky je zemědělci vítají.

Čtyři sta stanic do dvou let

Plán výstavby bioplynových stanic, který vypracovala asociace CZ BIOM pro ministerstvo zemědělství, počítá se stavbou až 400 malých bioplynových stanic v zemi před rokem 2020.

"Nemyslím, že by to byly šílené plány," říká předseda České bioplynové asociace Miroslav Kajan. "Bioplyn je třetím největším obnovitelným zdrojem energie v Česku. Do dvou let u nás vyroste nejméně stovka bioplynových stanic," tvrdí Kajan. V současnosti se podle ministerstva zemědělství připravuje stavba asi padesáti těchto stanic.

"Vážně o tom uvažuji," potvrzuje soukromý zemědělec Petr Slovák ze Vsetínska. Bioplyn pro něj znamená možnost zužitkovat hnůj i zbytky po sklizni kukuřice. "Není pravda, že bychom pole o něco připravili, zbytky ze stanice se zaorají na kukuřičné pole," tvrdí Slovák.

"Nemyslím, že by všichni pěstovali kukuřici. Pšenice stejně bude hlavním zdrojem obživy zemědělců," dodává k tomu ministr Petr Gandalovič.

Bude cena problém?

Problémem bioplynových stanic by mohla zatím být jejich cena. Stanice o výkonu jednoho megawattu stojí asi sto milionů korun.

"Banky zemědělcům ale půjčí. Když k tomu přidáte 25 milionů dotace od ministerstva zemědělství, tak to jde," tvrdí viceprezident zemědělské komory Bohumil Belada.

Lákavá je i výkupní cena elektřiny 3,90 koruny za kilowatthodinu na patnáct let. "Vydělá nám 13 milionů ročně," říká Jindřich Šnejdrla z Agrotechu Poličná. To jsou roční náklady firmy na elektřinu.

Opatrné plány stavět mají i energetičtí giganti. "Máme připravený projekt na stavbu několika stanic," uvádí šéf ČEZ Obnovitelné zdroje Josef Sedlák. Firma podle něj hledá způsob, jak se domluvit se zemědělci. "Ideální je dát jim podíl za to, že budou dodávat suroviny," vysvětluje Sedlák. ČEZ se pouští do prvního projektu v jižních Čechách. Pokud se osvědčí, je připraven stavět až desítky dalších stanic.

Na jižní Moravě chce investovat i německý E.ON. A i ten hledá partnery mezi zemědělci. Podle Belady ale bude většina zemědělců bioplynové stanice raději stavět sama. "Peníze seženou a nemusí se k ničemu zavazovat," tvrdí Belada.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí