zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hlavně výrobci mohou za 62 % biopotravin z dovozu

26.03.2008
Zemědělství
Hlavně výrobci mohou za 62 % biopotravin z dovozu

Rostoucí podíl dovážených biopotravin je zbytečný a hlavní vinu na něm má slabá nabídka velkých domácích výrobců, řeklo Hnutí DUHA po zveřejnění nové ročenky o českém trhu. Podle ní 62 % prodávaného zboží pochází z dovozu. České ekologické zemědělství tak zbytečně přichází o příležitost, podotýká zelená organizace.

Ročenku dnes publikovala agentura Green marketing [1]. Podíl importu je pořád horší – v předloňském roce činil 56 %.

Hnutí DUHA v únoru spustilo novou kampaň Hledá se česká buchta, která má přimět velké pekárny, mlékárny, výrobce uzenin, zpracovatele ovoce či zeleniny a další výrobce, aby do obchodů dodávali více českých biopotravin. Prvním cílem je společnost Pribina, kterou ekologická organizace chce přesvědčit k nabídce bio provedení populárního sýru hermelín.

Supermarkety tak nabízejí desítky druhů importovaných biopotravin, které by mohli dodávat domácí zemědělci. Třeba Plus Discount – který loni vedl ambiciózní reklamní kampaň na podporu své značky Biobio – uvedl, že čtyři pětiny sortimentu dováží. V dotazníku Hnutí DUHA řetězce mezi hlavní příčiny velkého importu zařadily slabou nabídku domácích výrobců [2].

V průzkumu Hnutí DUHA, který oslovil 77 velkých potravinářských podniků, pouze pětina uvedla, že vyrábí biopotraviny [3]. Ale jen malá část – třetina – o tom ani neuvažuje.

Hnutí DUHA také spustilo webovou stránku www.ceskebiopotraviny.cz, odkud lidé mohou psát emaily přímo velkým výrobcům potravin. Najdou zde také novinky o biopotravinách na českém trhu, praktické kontakty na dodavatele, informace o ekologickém zemědělství nebo publikace ke stažení.

Rozvoj ekologického zemědělství by snížil zatížení pesticidy či průmyslovými hnojivy a umožnil vracet do krajiny zeleň, která pomáhá zadržovat vodu. Zdravé hospodaření se v České republice postupně rozšiřuje a pokrývá už více než 7 % zemědělské půdy. Ale 82 % z toho tvoří louky a pastviny. Ekologických polí a sadů – tedy ploch, kde by se menší nasazení agrochemikálií projevilo nejvíce – je nadále velmi málo.

Kateřina Kotásková z Hnutí DUHA řekla:

„Velký podíl dováženého zboží na trhu s biopotravinami je úplně zbytečný. Hlavní vinu nesou velcí čeští výrobci, jako pekárny, mlékárny, výrobci uzenin a další podniky, kteří biopotraviny nenabízejí. Obchody je proto více a více dovážejí z ciziny. Přitom mléko, obilí nebo zeleninu a další suroviny by klidně mohli dodávat domácí zemědělci. České zemědělství i naše krajina tak zbytečně přichází o velkou příležitost. Z webu www.ceskebiopotraviny.cz může kdokoli poslat email hlavním českým výrobcům a požadovat, aby na trh dodávali více bio.”

Kontakt:        Kateřina Kotásková, Hnutí DUHA, telefon 603 385 917, 222 513 859, email katerina.kotaskova@hnutiduha.cz

Lenka Kaspříková, Hnutí DUHA, telefon 724 506 446, 222 513 859, email lenka.kasprikova@hnutiduha.cz

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí