zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stát chce kontrolovat, čím se hnojí

28.03.2008
Zemědělství
Stát chce kontrolovat, čím se hnojí
Vláda schválila novelu zákona o hnojivech. Podle ní by zemědělci mohli v budoucnu používat organické hnojivo vzniklé při výrobě bioplynu, pouze pokud bude zaregistrováno.

Podle ministerstva zemědělství by se díky novele mělo snížit riziko kontaminace zemědělské půdy škodlivými látkami. Úprava zákona má také zmenšit problémy se zápachem, který se z tohoto hnojiva často line. Novelu teď projedná parlament.

Zemědělci nyní podle ministerstva mohou na vlastních pozemcích používat organické hnojivo vzniklé při výrobě bioplynu, takzvaný digestát, bez registrace. Takže nelze nijak kontrolovat jeho složení.

"S ohledem na vzrůstající počet bioplynových stanic, a tím i zvyšující se objem digestátů, tak roste riziko kontaminace zemědělské půdy a potažmo potravního řetězce," zdůvodnilo ministerstvo svůj návrh.

Požadavek na registraci organického hnojiva by se ale neměl týkat těch bioplynových stanic, které jako vstupní surovinu využívají pouze statková hnojiva. "Problémy totiž přinášejí zejména provozy, které zpracovávají odpady," uvedlo ministerstvo.

V novele také navrhuje, aby mezi hnojiva používaná na zemědělské půdě patřily i usazeniny z vodních toků. Nová úprava registračního řízení by podle ministerstva měla umožnit, aby kvůli drobným změnám nemuselo být vydáno zcela nové rozhodnutí o registraci hnojiva. Změny v rozhodnutí o registraci tak budou rychlejší a poplatek za jejich provedení nižší.

Při žádosti o registraci hnojiva, které neodpovídá typu uvedenému ve vyhlášce, by již podle návrhu nebylo nutné ve všech případech provést přezkoušení vlastností hnojiva biologickými zkouškami nebo testy.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí